Specjalne Strefy Ekonomiczne - administracyjnie wydzielone tereny, gdzie można prowadzić działalność gospodarczą na atrakcyjnych warunkach. Ile wyróżniamy ich w Polsce?
W naszym kraju jest 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych wyodrębnionych na podstawie ustawy z 1994 roku. Każda z nich obejmuje od kilku do kilkunastu podstref. Wyróżnia je m.in. świetnie rozwinięta infrastruktura komunikacyjna i dobre połączenie z centrum najważniejszych w danym regionie miast, dostępność wykwalifikowanej kadry i pracowników, a także duży wybór magazynów i hal do wynajęcia.
Największą popularność mają regiony uprzemysłowione, z tradycjami w tym kierunku, gdyż są od lat uznawane za obiecujące tereny inwestycyjne - jak np. Łódź. Obrzeża miasta oraz okolice to tereny cieszące się zainteresowaniem polskich i zagranicznych inwestorów, ale także przedsiębiorców poszukujących magazynów i powierzchni.
Dużą korzyścią są m.in. zwolnienia z podatku dochodowego i uproszczone procedury. To przyciąga inwestorów, także znane koncerny zagraniczne, a także dynamicznie rozwija sektor usług dla biznesu. Jeśli dany inwestor poszukuje terenów na budowę magazynów w Warszawie, Łodzi czy Wrocławiu, zwykle może skorzystać z preferencyjnych warunków.
Wyodrębnienie Specjalnych Stref Ekonomicznych to spore korzyści dla regionów - zatrudnienie znalazło wielu pracowników, co pozytywnie wpływa też na rozwój gospodarczy danego województwa, jak i Polski. Trzeba przyznać, że logistyka i transport to świetnie prosperujące dziedziny - przewiduje się, że zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe będzie nadal rosło.
KKw,fot.Free-Photos/Pixabay
Zapisz się na newsletter