Główny cel Muzeum Techniki to ochrona dziedzictwa kultury technicznej na terenie Śląska, a także działalność dydaktyczna i naukowa. Warto wybrać się tu przy okazji wycieczek w ten region!
Muzeum głównie ma na celu ochronę zbioru, opracowywanie dokumentacji, a także konserwację oraz rewitalizację historycznych obiektów przemysłowych. Organizowane są też liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, aby promować zabytki techniki.
Warto też wiedzieć, że od 2017 roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku należy do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, niezależnej organizacji pozarządowej, która została powołana, aby chronić najważniejsze obiekty poprzemysłowe, ważne dla rozwoju gospodarczego Śląska.
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku rozpoczęło działalność w 2004 roku jako obiekt prywatny. Jednak od 2005 roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku działa pod nadzorem Ministerstwa Kultury i posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.
Warto znać historię tego miejsca. Otóż miejscowość Jaworzyna Śląska powstała ze względu na budowę tu stacji kolejowej, czynnej od 1843 r. - była to linia Wrocław-Świebodzice. Z osady rozrastało się i zyskiwało na znaczeniu. W latach 80. i 90. XIX w. w pobliżu wybudowano parowozownię, obecnie pełni ona funkcję magazynu. Na początku XX w. wybudowano nową halę parowozowni z aż 19 stanowiskami.
Warto wybrać się tu na zwiedzanie - dzieciaki będą zachwycone! Co więcej, zgodnie z ogólnopolską akcją promocyjną „Polska Zobacz Więcej”, można kupić bilet w niższej cenie! Zaplanuj pobyt na Śląsku w dniach 15-17 marca!
KarKwiec, foto:valentinsimon0/Pixabay
Zapisz się na newsletter