Wielu małych chłopców marzy o prowadzeniu pociągów. Jeśli należysz do tych, którym to marzenie nie przeszło wraz z wiekiem, na pewno zainteresuje Cię nasz artykuł.
Wymagania od kandydata na maszynistę
Przede wszystkim kandydat musi ukończyć 20 rok życia. Jeśli chodzi o wykształcenie, to mile widziane jest przynajmniej średnie techniczne, ale nie jest to warunek konieczny. Czasem do pracy przyjmowane są także osoby nieposiadające wykształcenia kierunkowego. Bardzo ważne jest natomiast zdrowie. Badania lekarskie są bardzo szczegółowe i niestety osoby z wadami wzroku lub słuchu czy przewlekłymi chorobami mogą zostać wykluczone z grona kandydatów. Przejść należy także testy psychologiczne oraz na obecność narkotyków. Osoba pragnąca zostać maszynistą musi także dostarczyć zaświadczenie o niekaralności. Faktycznie, trzeba spełnić trochę szczegółowych wymagań, ale praca maszynisty jest po prostu bardzo odpowiedzialnym zajęciem.
Długa ścieżka do wymarzonego zawodu maszynisty
Droga do tego zawodu nie jest łatwa. Kandydatów czekają około 2 lata nauki. W międzyczasie przechodzi się różne kursy, zdobywa licencję maszynisty, nabywa umiejętności teoretyczne i praktyczne. Poszczególne etapy nauki kończą się egzaminami. Pierwsze godziny w pociągu spędza się jako obserwator, później jeździ się pod opieką instruktora. Ukończenie nauki nie oznacza też od razu rzucenia na głęboką wodę. Zazwyczaj zaczyna się prace od niższych stanowisk, takich jak pomocnik maszynisty czy pracownik warsztatu.
Olga, foto: hpgruesen/Pixabay
Zapisz się na newsletter