Sobota 30.8.2014, Muzeum w Warszawie dzisiaj czynne: 9.00 - 16.00, Oddział Sochaczew: 10.00 - 15.00

AKTUALNOŚCI

Sierpień z wąskotorówką
specjalny przejazd RETRO
z ZUMBĄ już 30 sierpnia

Już w tę sobotę zapraszamy na specjalny kurs pociągu RETRO. Tym razem w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach czekać na Was będzie coś specjalnego – energetyzująca ZUMBA. A wraz z nią także pulsujące rytmy oraz energetyzujące pokazy taneczne. Nie przegapcie!


więcej

close

Tylko w sierpniu, w cenie biletu nasi pasażerowie będą mieli okazję uczestniczyć w zajęciach sportowych, śpiewać karaoke, skosztować przysmaków kuchni regionalnej podczas tematycznego przejazdu „Pyza na polskich dróżkach” oraz poćwiczyć energetyzującą zumbę. Do tego proponujemy atrakcyjne rabaty na ofertę świąteczną w długi, sierpniowy weekend i bezpłatny przewóz rowerów.
Nasz pociąg, Kampinoski Park Narodowy i Osada Puszczańska czekają na Państwa.

Sierpień w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (PDF)
Pod linkiem znajduje się wykaz wszystkich przystanków położonych na trasie pociągu RETRO, cennik biletów, oferta dodatkowa i dane teleadresowe. Dla uczestników przejazdu pociągiem RETRO jest możliwość zwiedzania Muzeum z przewodnikiem od godz. 9.20.
Życzymy miłych wrażeń podczas wycieczki zabytkową kolejka!

Projekt Centrum
Edukacyjno-Turystycznego


Muzeum Kolejnictwa w Warszawie przystąpiło do realizacji nowego projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie”, który pozwoli rozbudować ofertę Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie i tym samym wzbogacić ofertę turystyczną naszego regionu.

więcej

close

Projekt przewiduje przekształcenie budynku dawnego przedszkola w Sochaczewie przy ul. Towarowej 7 w nowoczesne Centrum Edukacyjno-Turystyczne, w którym powstaną sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne. Centrum, przystosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie prowadziło działalność edukacyjną związaną nie tylko z propagowaniem wiedzy na temat historii kolei, lecz także poświęconą rozwojowi potencjału turystycznego miasta i jego okolic. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2014 r.Opis Projektu (PDF)


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa


Program Regionalny Narodowa Startegia Spójności Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Wystawa „Kolejarze 2013”


Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Kolejarze 2013”. Jest to kolejna odsłona przygotowanej w 2013 r. przez Polskie Koleje Państwowe S.A. ekspozycja w ramach projektu fotograficznego, którego bohaterami są pracownicy spółek Grupy PKP z całego kraju. Pierwszy pokaz tej wyjątkowej wystawy odbył się w zeszłym roku w „Sali Kongresowej” PKiN w Warszawie z okazji Dnia Kolejarza.

więcej

close

Autorką zdjęć jest Anna Bedyńska – fotografka, reportażystka, laureatka Nagrody World Press Photo 2013 w kategorii Portret Inscenizowany za cykl „White Power”. Artystka ma na koncie wiele innych prestiżowych nagród m. in: główną nagrodę Grand Press Photo 2005 oraz nagrodę National Geographic.
Artystka podjęła olbrzymie wyzwanie dotarcia do najdalszych miejsc w Polsce, aby odnaleźć i zarejestrować w obiektywie często anonimowych dotychczas ludzi pracujących na kolei. Zdjęcia pokazują jak różnorodną i ciekawą grupą zawodową są kolejarze – maszyniści, energetycy, informatycy, ratownicy, konduktorzy, kasjerki, mechanicy, a nawet czołgiści. Ich „zainscenizowane portrety” zwracają uwagę nie tylko doskonałym warsztatem artystycznym, lecz co równie ważne prostotą i szczerością utrwalonego obrazu.
Na fotografiach widać wszystko, co w zawodzie kolejarza najważniejsze: ciężką, często fizyczną pracę, zaangażowanie, pasję i poczucie misji, a także dumę z pełnionej służby. Zbiór 50 fotografii tworzy wyjątkową prezentację. Przybliża bowiem nam profesję, która w Polsce zawsze darzona była szczególnym szacunkiem i prestiżem.

Partnerem strategicznym projektu są Polskie Koleje Państwowe S.A. Wystawa jest prezentowana w naszym muzeum od 13 czerwca do 31 sierpnia.

Polskie Koleje Państwowe

Paszport Turystyczny
Zwiedzaj, zbieraj punkty,
wygrywaj nagrody!

Ruszyła IV edycja akcji promocyjnej pt.: "Paszport Turystyczny Województwa Mazowieckiego", która potrwa do 31 października 2014 r. Jej celem jest zachęcenie turystów do odkrywania Mazowsza, jego dziedzictwa kulturowego i współczesnego dorobku poprzez zwiedzanie wybranych atrakcji turystycznych.


więcej

close

Wśród tych, którzy zbiorą min. 22 punkty zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. Możecie wygrać karty podarunkowe do sklepu turystycznego o wartości 600 zł – 5 szt. i 500 zł – 5 szt. lub karnet o wartości 400 zł, ufundowany przez Kompleks Basenów Termalnych “Termy Mszczonów” oraz dodatkowe nagrody. Zbieraj więc pieczątki w zgłoszonych placówkach na kuponie zamieszczonym w wersji drukowanej paszportu lub meldunki w aplikacji mobilnej i graj o nagrody.
Więcej na www.mazovia.pl (m.in. paszport, regulamin).

Pobierz pierwszą aplikację mobilną województwa mazowieckiego.
Plakat projektu (PDF) Opis projektu(PDF) Zarządzenie dot. projektu(PDF)

Paszport Turystyczny

<sierpień 2014>
PnWtŚrCzPtSoN
28
Lato na Głównym
29
Lato na Głównym
30
Przejazd pociągiem RETRO
31
Lato na Głównym
1
Lato na Głównym
2
Przejazd pociągiem RETRO
3
4
Lato na Głównym
5
Lato na Głównym
6
Przejazd pociągiem RETRO
7
Lato na Głównym
8
Lato na Głównym
9
Specjalny Przejazd pociągiem RETRO
10
11
Bezpieczny Przejazd
12
Lato na Głównym
13
Przejazd pociągiem RETRO
14
Lato na Głównym
15
Muzeum nieczynne
16
Specjalny Przejazd pociągiem RETRO
17
18
Lato na Głównym
19
Lato na Głównym
20
Przejazd pociągiem RETRO
21
Lato na Głównym
22
Lato na Głównym
23
Specjalny Przejazd pociągiem RETRO
24
25
Lato na Głównym
26
Lato na Głównym
27
Przejazd pociągiem RETRO
28
Lato na Głównym
29
Lato na Głównym
30
Specjalny Przejazd pociągiem RETRO
31
Salonka Bieruta
1234567


Polecany film:
Wirtualne wycieczki po muzeum:


Wirtualna wycieczka Warszawa Wirtualna wycieczka Sochaczew
Ekologiczna ścieżka w muzealnym skansenie Głównym celem zrealizowanego przez nas projektu pn. „Infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie pn. WĄSKOTORÓWKĄ DO PUSZCZY dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 45.500,00 zł” jest poszerzenie tematyki edukacyjnej realizowanej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Więcej...
Biuletyn nr 5 Zachęcamy do zapoznania się z piątym numerem Biuetynu Warszawa Główna. W najnowszym numerze, jak zawsze znajdują się informacje o bieżącej działalności Muzeum, jak i ciekawe artykuły poświęcone historii kolei.
Więcej...
Plenery w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie ze względu na posiadane zbiory jest doskonałym źródłem inspiracji dla artystów fotografików. Głównym tłem dla autorów prac są liczne zabytkowe pojazdy stojące w skansenie. Z racji swojego wieku prezentują się „czcigodnie” i stanowią naturalną scenografię dla modelek pozujących na ich tle. Ich wytworne stroje i stylowe bagaże ożywiają muzealne pociągi. Zdjęcia wykonane przez artystów fotografików zrzeszonych w stowarzyszeniu Pospolite Ruszenie Fotograficzne pozwalają przenieść się nam w minione klimaty i przeżyć szczególne estetyczne doznania.  
Więcej...
Lekcja muzealna pn. „Koleją po wiedzę” Muzeum Kolejnictwa w Warszawie podjęło współpracę z Komendą Stołeczną Policji przy realizacji programu profilaktycznego z zakresu propagowania zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania w środkach komunikacji publicznej pn. „Bezpieczny i kulturalny pasażer”.
Więcej...
Prowadzimy zapisy do Klubu Małego Miłośnika
Muzeum Kolejnictwa „Parowozik”
Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 6 do 13 lat do Klubu Małego Miłośnika Muzeum Kolejnictwa „Parowozik”. Celem klubu jest rozpowszechnianie wiedzy o historii kolei w Polsce i na świecie oraz rozwijanie w dzieciach ekspresji twórczej i kreatywności.
Więcej...
Informacja dla kolekcjonerów Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zaprasza Kolekcjonerów modeli kolejek do prezentacji swoich zbiorów w salach wystawowych oraz na makietach. Oddajemy do Państwa dyspozycji zamknięte, podświetlone gabloty na cele ekspozycji statycznej oraz makiety w różnych skalach: (N, TT, H0, LGB) do pokazu modeli w ruchu. Umożliwimy również osobistą prezentację Państwa kolekcji. Jesteśmy również zainteresowani zakupem modeli kolejek (lokomotywy, wagony, zabudowa) z różnych firm w rozmaitych skalach.

Dodatkowe informacje:
Dział Zbiorów i Wystaw
tel. 22/620 04 80 wew. 121
email: wystawa@muzkol.pl