Piątek 29.5.2015, Muzeum w Warszawie dzisiaj czynne: 12.00 - 19.00, Oddział Sochaczew: 10.00 - 16.00

AKTUALNOŚCI

ESZELON NA FRONT
30 maja

30 maja w Tułowicach o godz. 18:00 odbędzie się widowisko historyczne pt.: "Bzura i Rawka 1914 - 1915". Jest ono organizowane wspólnie przez Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Oddział w Sochaczewie, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy na Bzurą, Fundację Polonia Militaris, Fundację Wojskowości Polskiej oraz Osadę Puszczańską w Tułowicach.

więcej

closePatronat honorowy nad widowiskiem objęli Burmistrz Sochaczewa i Wójt Gminy Brochów.

W dniu wydarzenia w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie organizujemy specjalny przejazd naszym pociągiem wąskotorowym do Tułowic na miejsce rekonstrukcji. Przejazd ten będzie nosił nazwę eszelon na front. Aby podkreślić "militarny" charakter podróży do pociągu będzie doczepiony specjalny wagon z uzbrojeniem i żołnierzami z lat Wielkiej Wojny.

Pamiątkowy bilet na eszelon na front kosztuje 45 zł i oprócz przejazdu w obie strony upoważnia do zajęcia miejsca w specjalnie wydzielonym sektorze VIP zlokalizowanym blisko pola walki.

Sprzedaż biletów w kasach:
1. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, ul. Towarowa 1
2. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, ul. Towarowa 7

Odjazd eszelonu na front z terenu Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - 30 maja 2015 roku o godz. 16.00

Odjazd eszelonu na front z terenu rekonstrukcji "Bzura i Rawka 1914 - 1915" - 30 maja 2015 roku o godz. 19.30 Program imprezy (PDF)

Spotkanie literackie
29 maja

W ramach cyklu Muzealne Podróże dla Dorosłych zapraszamy 29 maja 2015 r. o godz. 18.00 na spotkanie literackie z Panią Wiesławą Maciejak, która w 1959 roku podjęła pracę na telegrafie kolejowym.

więcej

closePoproszono kiedyś Herberta Wellsa, by wyjaśnił co to jest telegraf.
- Wyobraźcie sobie gigantycznego kota – powiedział pisarz – którego ogon znajduje się w Liverpool , a głowa w Londynie. Gdy kotu nadepną na ogon, rozlega się miauczenie. Właśnie tak działa telegraf.
- A co to jest telegraf bez drutu?
- To samo, tylko bez kota – odpowiedział Wells.

W czasie spotkania zwiedzimy sale wystawowe muzeum dowiadując się jak działał telegraf, aparat Morse'a, dalekopis szwedzkiej firmy Teletyp i wiele innych urządzeń związanych z łącznością na kolei. W czasie spotkania będą Państwo mieli możliwość obejrzenia urządzeń telegraficznych, które z uwagi na brak miejsca w salach wystawowych znajdują się na co dzień w magazynach muzealnych.

Wiesława Maciejak – autorka książki „Tak było w Skierniewicach”, tomiku wierszu „Moje niepokoje”, na Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach za swoją powieść „...a życie się toczy” zdobyła główną nagrodę przyznawaną przez polonijne blogerki. Pisze teksty do kabaretu „Spóźniony zapłon”.

WSTĘP WOLNY Ulotka (PDF)

Obchody Dnia Dziecka
30 maja - 1 czerwca

Przeżyj tegoroczny Międzynarodowy Dzień Dziecka z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Przygotowaliśmy aż cztery różne wydarzenia w dniach 30 maja - 1 czerwca.

więcej

close


● 30 maja (sobota) 2015 roku w godz. 12:00-18:00
Park im. gen. Józefa Sowińskiego w warszawskiej dzielnicy Wola.

Plakat (JPG)

● 30 maja (sobota) 2015 roku w godz. 9:50-15:20
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

● 31 maja (niedziela) 2015 roku w godz. 11:00-14:00
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Plakat (JPG)

● 1 czerwca (poniedziałek) 2015 roku w godz. 9:00-15:00
Muzeum Kolejnictwa w Warszawie
Obowiązują zapisy: tel. 22 620-04-80 wew. 106 lub email:edukacja@muzkol.pl

Szczegółowy program (PDF)

<maj 2015>
PnWtŚrCzPtSoN
27282930
Kolejarze na start!
1
Muzeum czynne

Muzeum nieczynne
2
Pociąg RETRO
3
Muzeum czynne
456789
Pociąg RETRO
10
Rekonstrukcja, Giełda modeli
111213141516
Noc Muzeów Pociąg RETRO
17
Muzeum nieczynne
181920212223
Pociąg RETRO
24
Wolski Korowód
252627282930
Pociąg RETRO, Eszelon na front
31
Salonka Bieruta
1
Dzień Dziecka
234
Muzeum nieczynne
5
Muzeum nieczynne
6
Pociąg RETRO
7


Film pt.: "Sochaczewska Kolej Wąskotorowa"
Nasz kanał na YT:
Wirtualne wycieczki po muzeum:


Wirtualna wycieczka Warszawa Wirtualna wycieczka Sochaczew


Renowacje jednostek w Warszawie i Sochaczewie W maju br. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie odrestaurowało parowóz Pm3-3. Jest to pierwszy z siedmiu parowozów, które muzeum zamierza w tym roku odnowić. Z kolei w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie również w maju br. odnowiono trzy jednostki: transporter Tddyyhp 00-3842, drezynę motorową osobową (tzw. brykę Marszałka Piłsudskiego) oraz wagon kolei konnej.
Więcej
Relacja z "Nocy Muzeów" 2015 w Muzeum Kolejnictwa
w Warszawie
Tegoroczna "Noc Muzeów" za nami. Odwiedziło nas prawie
7 tys. osób. Wśród licznych atrakcji, jakie przygowaliśmy była m.in. orkiestra dęta, punkt gastronomiczny Wars i kolorowe oświetlenie skansenu lokomotyw, co powodowało wyjątkowy nastrój tej nocy.

Relacja
Znaczek turystyczny o Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie W sklepiku muzealnym w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczęliśmy sprzedaż specjalnego znaczka turystycznego przedstawiającego parowóz Px-29 - jeden z najwartościowszych eksponatów sochaczewskiego muzeum. Cena znaczka wynosi 7 zł.
Inauguracja sezonu turystycznego w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - 25 kwietnia 2015 Sezon turystyczny w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczęty. W ostatnią sobotę kwietnia, po raz pierwszy w tym roku, pociąg RETRO wyruszył w swoją trasę. Jak zwykle było ognisko, grill i zabawy dla najmłodszych zorganizowane w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach.
Relacja
I Kongres Muzealników Polskich - Łódź 23-25 kwietnia 2015 W dniach 23-25 kwietnia 2015 w Łodzi odbył się I Kongres Muzealników Polskich. W trzydniowej imprezie uczestniczyło ok. 1200 delegatów z całej Polski. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie reprezentował p.o. Dyrektora Cezary Karpiński.
Fotorelacja
Podpisanie umowy dotyczącej wyposażenia Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie 17 kwietnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie doszło do podpisania umowy pomiędzy zarządem Województwa Mazowieckiego, a Muzeum Kolejnictwa w Warszawie o dofinansowanie zakupu wyposażenia dla Oddziału w Sochaczewie.
fot. Urząd Marszałkowski

Więcej
Promocja Muzeum na Targach LATO - 18-19 kwietnia 2015 Zapraszamy do zapoznania się z relacją z udziału Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w 20. Targach Turystyki i Wypoczynku LATO 2015 w Warszawie, które odbyły się w dniach 18-19 kwietnia w Warszawie.
Więcej
Antologia kolejowa „Pociąg naszego wieku” Z wielką przyjemnością przedstawiamy antologię kolejową „Pociąg naszego wieku” (wydawnictwo Komograf i Literacka pkp-jazda), której jednym z patronów medialnych jest Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Więcej
Renowacja parowozu wąskotorowego Kp4-1 W pierwszym kwartale bieżącego roku odrestaurowaliśmy jeden z naszych najcenniejszych parowozów wąskotorowych - Kp4-1. Można go już podziwiać w skansenie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Więcej
Nowe godziny otwarcia Muzeum Kolejnictwa w Warszawie od 1 kwietnia Od 1 kwietnia zmieniają się godziny otwarcia Muzeum Kolejnictwa. W piątki muzeum będzie otwarte OD GODZ. 12:00 DO GODZ. 19:00. Godziny otwarcia w pozostałe dni, w tym w weekendy, nie ulegają zmianie. Ponadto skansen lokomotyw będzie otwarty w tych samych godzinach co sale wystawowe.
Wywiad z p.o. Dyrektora Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Cezarym Karpińskim Zapraszamy do lektury wywiadu z p.o. Dyrektora Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Cezarym Karpińskim, który ukazał się w kwietniowym nr. miesięcznika "Rynek Kolejowy".
Czytaj
Nowy numer biuletynu pt.: „WARSZAWA GŁÓWNA”! Zapraszamy do zapoznania się z nr 6 biuletynu pt.: „WARSZAWA GŁÓWNA” wydanym przez Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. W najnowszym numerze informujemy o wydarzeniach, które odbyły się w muzeum w 2014 roku, a także o naszych planach na 2015 rok. Szczególnie polecamy artykuł o historii Muzeum Kolejnictwa, a także o Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, której jubileusz 170-lecia obchodzimy w tym roku.
Życzymy przyjemnej lektury.

Biuletyn
I Mazowiecki Konkurs Literacki im. Zygmunta Jana Rumla Konkurs organizowany jest przez Klub Literacki „Pegaz” im. Władysława Sebyły przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków we współpracy z Towarzystwem i Urzędem Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy. Skierowany jest do utalentowanych adeptów pióra, którzy ukończyli 16 lat, a nie przekroczyli 28. roku życia. Uczestnicy muszą zamieszkiwać lub być zameldowani na terenie województwa Mazowieckiego. Uczestnicy winni wysłać na adres organizatora zestaw złożony z 3 wierszy w 4 egzemplarzach opatrzonych dowolnie wybranym godłem słownym (nie graficznym). Termin nadsyłania prac upływa 5 maja 2015 roku (decyduje data stempla pocztowego). Więcej informacji można uzyskać u Pani Agnieszki Żądło-Jadczak z Biura Organizacyjnego Konkursu. Kontakt: klubliterackipegaz@o2.pl
Szczegóły
Konkurs fotograficzny „Muzealne Spotkania z Fotografią”. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy nie ukończyli 18 roku życia do udziału w konkursie „Muzealne Spotkania z Fotografią”.

Informacje:
Dział Edukacji
tel. 22 620-04-80 wew.106
email: edukacja@muzkol.pl

Regulamin konkursu
Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” Muzeum Kolejnictwa w Warszawie przystąpiło do tegorocznej XXXVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Prace na konkurs przyjmujemy w Dziale Edukacji do dnia 15 czerwca 2015 r.
Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 5 do 19 lat do wzięcia udziału w konkursie.
Informacje:
Dział Edukacji
tel. 22 620-04-80 wew.106
email: edukacja@muzkol.pl

Regulamin konkursu
Nowy folder „Sochaczewska Kolej Wąskotorowa”
„Sochaczew Narrow Gauge Railway”
„Schmalspurbahn in Sochaczew”
W 2014 roku w ramach projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie” wydano folder dotyczący Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku i niemiecku. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
Do pobrania (Download, Herunterladen)
Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” Dla naszych małych uczestników lekcji muzealnych mamy specjalne zeszyty edukacyjne pt.: „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”. Znajdą w nim wiele zadań i zagadek, z których będą mogli nauczyć się ekologicznych zachowań, a także poznają ekologiczne środki transportu. Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 13.200,00 zł.
Więcej...
Informacja dotycząca przyszłości Muzeum W związku z podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy UM Województwa Mazowieckiego, a PKP dotyczącego powstania nowej instytucji zapraszamy do zapoznania się z komunikatem Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
więcej...
Ekologiczna ścieżka w muzealnym skansenie Głównym celem zrealizowanego przez nas projektu pn. „Infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie pn. WĄSKOTORÓWKĄ DO PUSZCZY dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 45.500,00 zł” jest poszerzenie tematyki edukacyjnej realizowanej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Więcej...