Czwartek 2.7.2015, Muzeum w Warszawie dzisiaj czynne: 9.00 - 16.00, Oddział Sochaczew: 10.00 - 16.00

AKTUALNOŚCI

LATO NA GŁÓWNYM
1 LIPCA - 28 SIERPNIA

1 lipca rozpoczynamy wakacyjne zajęcia dla dzieci pn.LATO NA GŁÓWNYM. Hasłem tegorocznych zajęć będzie „Kolejowy zawrót głowy”. Zajęcia będą prowadzone przez całe wakacje od wtorku do piątku, aż do 28 sierpnia.więcej

closeW czasie Lata na Głównym podążać będziemy śladami Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, której jubileusz 170 lat obchodzimy w tym roku.

Celem naszego projektu jest pogłębianie wiedzy na temat początków kolejnictwa na ziemiach polskich, zdobycie umiejętności chronologicznego uporządkowania osiągnięć cywilizacyjnych i postępu technicznego w XIX i XX wieku, a także przybliżenie postaci Władysława Reymonta.

Zajęcia odbywać się będą w zabytkowym wagonie, w którym znajduje się wystawa pt.: "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń”. Tajemniczy pasażer to osoba, dla której służba na Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej miała istotny wpływ na rozwój twórczości literackiej.

Udział w zajęciach jest BEZPŁATNY. Obowiązuje jedynie bilet wstępu wg cennika muzealnego.

Na zajęcia obowiązują zapisy:
Dział Edukacji
Muzeum Kolejnictwa w Warszawie
tel. 22 620 04 80 wew. 106
e-mail: edukacja@muzkol.pl

Plakat (JPG)Spektakl "Peronovo"
3 lipca godz. 19:00

W ramach cyklu Muzealne Podróże dla Dorosłych 3 lipca (piątek) o godz. 19:00 na platformie zlokalizowanej na skansenie lokomotyw będzie odegrany spektakl Peronovo teatru improwizowanego Pan Wigwam. Tematem przewodnim będzie oczywiście kolej.


więcej

closePan Wigwam to teatr improwizowany. Specjalizuje się w długiej formie, ale gra też w krótkie gry z angażowaniem publiczności.

Gra sztuki bez scenariusza, w których każdy pisze scenariusz na "żywo". Stawia na oryginalność. Tworzy autorskie formaty i gatunki, szuka niecodziennych tematów i sposobów angażowania publiczności w spektakl. Eksperymentuje ze sceną, postacią, fabułą, montażem, konwencją tematyczną, dramaturgią, aby tworzyć niecodzienne widowiska.

Tym razem grupa wzięła na warsztat wdzięczny temat kolei i wszystkiego co jest z nią związane.

Dzięki nieszablonowej formie każdy z widzów będzie mógł wziąć udział w przedstawieniu i tym samym stać się jego częścią.


WSTĘP WOLNY"STACJA PLANSZÓWKA"
WAKACYJNY GAMES ROOM

W wakacje Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, wraz ze sklepem Replikator.pl, zaprasza do muzealnego games roomu, w którym będzie można zagrać w popularne gry planszowe związane z kolejnictwem, takie jak np.: "Wsiąść do Pociągu: Europa" ("Ticket to Ride: Europe").


więcej

closeGames room będzie otwarty w każdy wakacyjny poniedziałek począwszy od 29 czerwca do 24 sierpnia w godz. 10:00-12:00. W tych godz. będzie z nami przedstawiciel sklepu Replikator.pl, który zaprezentuje gry i wyjaśni ich zasady.

Oprócz gry "Wsiąść do Pociągu: Europa" będą można zagrać też w inne gry z kategorii gier rodzinnych, imprezowych i logicznych. Gry dobrane będą tak, aby nie sprawiały dużo problemu grającym i pozwoliły miło spędzić czas osobom w przedziale wiekowym od 5 lat do 105 lat :)

30 sierpnia (niedziela) odbedzie się podsumowanie naszych spotkań połączone z miniturniejem z nagrodami.

WSTĘP WOLNY

Szczegółowe informacje:
Dział Edukacji:
tel. 22/620 04 80 wew. 106
e-mail:edukacja@muzkol.pl

Partner "Stacji Planszówka"

"10 lat Kolei Mazowieckich"
Wystawa od 19 czerwca do 18 sierpnia

W 2015 r. Koleje Mazowieckie obchodzą 10-lecie swojej działalności. Z tej okazji w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w terminie 19 czerwca – 18 sierpnia 2015 r. będzie można oglądać wystawę ukazującą dorobek tych 10 lat.więcej

close


Na ekspozycji zgromadzone będą najcenniejsze przedmioty związane z Kolejami Mazowieckimi, m.in. mundury, sztandary i modele pociągów. Wystawa pokaże też jak na przestrzeni 10 lat zmieniał się tabor tego największego obecnie przewoźnika kolejowego na Mazowszu.

Zostaną także zaprezentowane fotografie podsumowujące okres 10-letniej działalności Kolei Mazowieckich, ukazujące jak zmienił się park taborowy spółki, a także prace laureatów konkursu fotograficznego „Cztery Pory Roku” oraz konkursu plastycznego „Kolej przyszłości”.

Organizatorami wystawy jest Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz Koleje Mazowieckie – KM sp. z o.o.

Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.

Patronat medialny nad wystawą objęli: TVP Warszawa, Rynek Kolejowy, portal kulturalnie.waw.pl oraz Radio Dla Ciebie.
Historia Kolei Mazowieckich w skrócie (PDF) Plakat (JPG)"RAZ DWA TRZY..."
20 CZERWCA - 6 WRZEŚNIA

Międzymuzealna gra „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty” doczekała się swojego pierwszego jubileuszu. Już po raz piąty w czasie wakacji rodziny z dziećmi będą mogły rozwiązać tajemnice i łamigłówki związane z historią Warszawy.więcej

closeTym razem przekonamy się, jak pomysłowi i przedsiębiorczy byli mieszkańcy stolicy oraz jak często nie pamiętamy o tym, że mamy się czym chwalić w Europie.

Na wspólną przygodę zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego oraz współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, Korczakianum – pracownia naukowa Muzeum Warszawy, Miejski Ogród Zoologiczny, Muzeum Gazownictwa, Muzeum Geologiczne PIG-PIB, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Historyczne w Legionowie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Ziemi PAN, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, Towarzystwo Ubezpieczeń Prudential oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Czas trwania gry: 20 czerwca – 6 września 2015 roku.

Szczegóły na: www.razdwatrzywarszawiak.pl

Plakat (JPG)

"Pasażer relacji..."
Projekt edukacyjny - od 11 czerwca

11 czerwca ruszył program edukacyjny pn.: "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń". Jest on skierowany do przedszkoli, szkół oraz grup osób dorosłych. W jego ramach organizowane są lekcje muzealne nawiązujące do dwóch okrągłych rocznic.więcej

close


Pierwszą z nich jest 170. rocznica powstania Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej - pierwszej linii kolejowej na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego. Drugą jest 90. rocznica śmierci Władysława Reymonta, wybitnego polskiego pisarza i noblisty, który przez kilka lat był pracownikiem nowopowstałej linii kolejowej łączącej Warszawę z granicą zaboru austriackiego.

Programowi edukacyjnemu pn.: "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń" towarzyszy wystawa pod tym samym tytułem. Jest ona zlokalizowana we wnętrzu zabytkowego wagonu pasażerskiego z początku XX w. znajdującego się na terenie skansenu muzeum. Umiejscowienie wystawy w wagonie pozwala lepiej poczuć atmosferę tamtych czasów i umożliwia wybranie się w niesamowitą podróż w towarzystwie najsławniejszego kolejarza wśród polskich pisarzy.

Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.

Wystawa dostępna także dla uczestników zajęć Lato na Głównym. Osoby indywidualne odwiedzające nasze muzeum będą mogli zobaczyć wystawę do listopada br. w każdą OSTATNIĄ NIEDZIELĘ MIESIĄCA, czyli: 28.06, 26.07, 30.08, 27.09, 25.10, 29.11.2015.. Program edukacyjny "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń" (PDF) Plakat wystawy (JPG)<lipiec 2015>
PnWtŚrCzPtSoN
29301
LNG Pociąg RETRO
23
Spektakl Peronovo
4
Pociąg RETRO
5
678
Pociąg RETRO
91011
Pociąg RETRO
12
Giełda modeli
131415
Pociąg RETRO
161718
Pociąg RETRO
19
202122
Pociąg RETRO
232425
Pociąg RETRO
26
Salonka Bieruta
272829
Pociąg RETRO
30311
Pociąg RETRO
2
345
Pociąg RETRO
678
Pociąg RETRO
9
Giełda modeli


Film pt.: "Sochaczewska Kolej Wąskotorowa"
Nasz kanał na YT:
Wirtualne wycieczki po muzeum:


Wirtualna wycieczka Warszawa Wirtualna wycieczka SochaczewCzeski projekt teatralny pt.: „Pociąg Lustig – Pociąg wolności” podbił serca widzów - 25 i 26 czerwca
Fotorelacja
Rocznica rozpoczęcia działalności Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w budynku Warszawa Główna

1 lipca 2015 r. upływa 43 rocznica rozpoczęcia działalności Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w budynku Warszawa Główna przy ul. Towarowej 3 (dawniej Towarowej 1), gdzie mieści się do dziś. Nastąpiło to 1 lipca 1972 r.
Historia Muzeum

Muzeum Kolejnictwa na konferencji naukowo-technicznej pt.: "Projektowanie, wytwarzanie i eksploatacja pojazdów szynowych"

W dniach 24-26 czerwca w Hotelu OSSA Congress SPA w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbywa się konferencja naukowo-techniczna pt.: "Projektowanie, wytwarzanie i eksploatacja pojazdów szynowych" zorganizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (Muzeum Kolejnictwa w Warszawie jest jednym ze współorganizatorów). Przewodniczącym Sesji I w dniu 24 czerwca był p.o. Dyrektora Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - Cezary Karpiński. Dwóch pracowników Muzeum: inż. Adam Gerstmann i adj. Anna Kozelska wystąpili tego dnia z referatami na temat historii taboru kolejowego oraz parowozów w zbiorach Muzeum Kolejnictwa.
Program konferencji

Wernisaż wystawy pt.: "10 lat Kolei Mazowieckich"

18 czerwca o godz. 18:00 w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie odbył się wernisaż wystawy pt.: "10 lat Kolei Mazowieckich". Wystawa potrwa do 18 sierpnia 2015 r.
Fotorelacja

Decyzje Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie przyszłości Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

W związku z przyjętymi w dniu 15 czerwca 2015 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwałami: Uchwała 54/15 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie zamiaru likwidacji samorządowej instytucji kultury pn.: „Muzeum Kolejnictwa w Warszawie” i Uchwała 55/15 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. samorządowej instytucji kultury pn.: „Stacja Muzeum” oraz nadania jej statutu informujemy, że powyższe uchwały nie zakładają przeniesienia Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, ale jego likwidację i powstanie nowej instytucji, do której będą przekazane zbiory Muzeum Kolejnictwa.
Na chwilę obecną warunki na podstawie których ma się to odbyć, są zawarte w umowie pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, który jest organizatorem Muzeum oraz Polskimi Kolejami Państwowymi S.A.
Więcej

Dyplom gratulacyjny dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

W ramach podziękowań za udział w tegorocznej edycji pikniku pn.: "Wolski Korowód" Muzeum Kolejnictwa w Warszawie otrzymało od władz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy dyplom gratulacyjny. Wcześniej, 10 maja, wspólnie z Urzędem Dzielnicy Wola m.st. Warszawy zorganizowaliśmy widowisko historyczne z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. pn.: "Dni zwycięstwa". Na pewno nie były to ostatnie wspólne przedsięwzięcia.
Więcej

Posiedzenie Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego w siedzibie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - 9 czerwca 2015 r.

9 czerwca w Sali Lustrzanej Muzeum Kolejnictwa odbyło się posiedzenie Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W porządku obrad znalazły się dwa punkty dotyczące przyszłości Muzeum Kolejnictwa: 1. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji samorządowej instytucji kultury pn.: „Muzeum Kolejnictwa w Warszawie”. 2. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. samorządowej instytucji kultury pn.: „Stacja Muzeum” oraz nadania jej statutu.
Fotorelacja

"KOLEJ NA UDANĄ WYCIECZKĘ" - Muzeum Kolejnictwa dla seniorów

Przez 11 dni, między 16 a 26 czerwca 2015 r. trwać będzie głosowanie na projekty do budżetu partycypacyjnego Warszawy. Każdy mieszkaniec stolicy będzie mógł oddać głos na projekty, które jego zdaniem są najbardziej potrzebne. My zachęcamy do głosowania na nasz pojekt: "KOLEJ NA UDANĄ WYCIECZKĘ" - Muzeum Kolejnictwa dla seniorów.
Więcej

VI Rekonstrukcja Historyczna 100-lecia ataków gazowych Bzura i Rawka 1915-2015

30 maja na tułowickich polach miała miejsce inscenizacja bitwy pod Bolimowem - pierwszego w dziejach wojen użycia na masową skalę broni chemicznej. Rekonstruktorzy oraz widzowie przyjechali na teren rekonstrukcji specjalnym "Eszelonem na front", który wyruszył z terenu Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Fotorelacja

Modele Muzeum Kolejnictwa na wystawie w Gminnym Ośrodku Kultury w Chodowie

Od 30 maja do 12 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Chodowie można oglądać modele parowozów i lokomotyw ze zbiorów Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Na wystawie prezentowana jest też wielka makieta w skali H0 autorstwa inż. Janusza Cyndeckiego, którą jeszcze niedawno można było zobaczyć w naszym muzeum.
Więcej

Renowacje jednostek w Warszawie i Sochaczewie

W maju br. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie odrestaurowało parowóz Pm3-3. Jest to pierwszy z siedmiu parowozów, które muzeum zamierza w tym roku odnowić. Z kolei w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie również w maju br. odnowiono trzy jednostki: transporter Tddyyhp 00-3842, drezynę motorową osobową (tzw. brykę Marszałka Piłsudskiego) oraz wagon kolei konnej.
Więcej

Relacja z "Nocy Muzeów" 2015 w Muzeum Kolejnictwa
w Warszawie

Tegoroczna "Noc Muzeów" za nami. Odwiedziło nas prawie
7 tys. osób. Wśród licznych atrakcji, jakie przygowaliśmy była m.in. orkiestra dęta, punkt gastronomiczny Wars i kolorowe oświetlenie skansenu lokomotyw, co powodowało wyjątkowy nastrój tej nocy.
Relacja

Znaczek turystyczny o Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

W sklepiku muzealnym w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczęliśmy sprzedaż specjalnego znaczka turystycznego przedstawiającego parowóz Px-29 - jeden z najwartościowszych eksponatów sochaczewskiego muzeum. Cena znaczka wynosi 7 zł.

Inauguracja sezonu turystycznego w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie - 25 kwietnia 2015

Sezon turystyczny w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczęty. W ostatnią sobotę kwietnia, po raz pierwszy w tym roku, pociąg RETRO wyruszył w swoją trasę. Jak zwykle było ognisko, grill i zabawy dla najmłodszych zorganizowane w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach.
Relacja

I Kongres Muzealników Polskich - Łódź 23-25 kwietnia 2015

W dniach 23-25 kwietnia 2015 w Łodzi odbył się I Kongres Muzealników Polskich. W trzydniowej imprezie uczestniczyło ok. 1200 delegatów z całej Polski. Muzeum Kolejnictwa w Warszawie reprezentował p.o. Dyrektora Cezary Karpiński.
Fotorelacja

Podpisanie umowy dotyczącej wyposażenia Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

17 kwietnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie doszło do podpisania umowy pomiędzy zarządem Województwa Mazowieckiego, a Muzeum Kolejnictwa w Warszawie o dofinansowanie zakupu wyposażenia dla Oddziału w Sochaczewie.
fot. Urząd Marszałkowski
Więcej

Promocja Muzeum na Targach LATO - 18-19 kwietnia 2015

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z udziału Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w 20. Targach Turystyki i Wypoczynku LATO 2015 w Warszawie, które odbyły się w dniach 18-19 kwietnia w Warszawie.
Więcej

Antologia kolejowa „Pociąg naszego wieku”

Z wielką przyjemnością przedstawiamy antologię kolejową „Pociąg naszego wieku” (wydawnictwo Komograf i Literacka pkp-jazda), której jednym z patronów medialnych jest Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Więcej

Renowacja parowozu wąskotorowego Kp4-1

W pierwszym kwartale bieżącego roku odrestaurowaliśmy jeden z naszych najcenniejszych parowozów wąskotorowych - Kp4-1. Można go już podziwiać w skansenie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Więcej

Wywiad z p.o. Dyrektora Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Cezarym Karpińskim

Zapraszamy do lektury wywiadu z p.o. Dyrektora Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Cezarym Karpińskim, który ukazał się w kwietniowym nr. miesięcznika "Rynek Kolejowy".
Czytaj

Konkurs fotograficzny „Muzealne Spotkania z Fotografią”.

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy nie ukończyli 18 roku życia do udziału w konkursie „Muzealne Spotkania z Fotografią”.

Informacje:
Dział Edukacji
tel. 22 620-04-80 wew.106
email: edukacja@muzkol.pl
Regulamin konkursu

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie przystąpiło do tegorocznej XXXVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Prace na konkurs przyjmujemy w Dziale Edukacji do dnia 15 czerwca 2015 r.
Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 5 do 19 lat do wzięcia udziału w konkursie.
Informacje:
Dział Edukacji
tel. 22 620-04-80 wew.106
email: edukacja@muzkol.pl
Regulamin konkursu

Nowy folder „Sochaczewska Kolej Wąskotorowa”
„Sochaczew Narrow Gauge Railway”
„Schmalspurbahn in Sochaczew”

W 2014 roku w ramach projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie” wydano folder dotyczący Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku i niemiecku. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
Do pobrania (Download, Herunterladen)

Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”

Dla naszych małych uczestników lekcji muzealnych mamy specjalne zeszyty edukacyjne pt.: „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”. Znajdą w nim wiele zadań i zagadek, z których będą mogli nauczyć się ekologicznych zachowań, a także poznają ekologiczne środki transportu. Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 13.200,00 zł.
Więcej...

Informacja dotycząca przyszłości Muzeum

W związku z podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy UM Województwa Mazowieckiego, a PKP dotyczącego powstania nowej instytucji zapraszamy do zapoznania się z komunikatem Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
więcej...

Ekologiczna ścieżka w muzealnym skansenie

Głównym celem zrealizowanego przez nas projektu pn. „Infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie pn. WĄSKOTORÓWKĄ DO PUSZCZY dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 45.500,00 zł” jest poszerzenie tematyki edukacyjnej realizowanej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Więcej...