Środa 23.4.2014, Muzeum w Warszawie: 9.00 - 16.00, Oddział Sochaczew: 10.00 - 15.00(wstęp wolny)

BOGATY PROGRAM
VI EDYCJI AKCJI „MOTOSERCE”
W MUZEUM KOLEI WĄSKOTOROWEJ

W niedzielę – 27 kwietnia na terenie Muzeum w Sochaczewie odbędzie się, dzięki inicjatywie Klubu Motocyklowego "Boruta Sochaczew", wydarzenie pn.: „MOTOSERCE”. Wpisuje się ono w akcję zbiórki krwi, organizowaną tego dnia przez motocyklistów w całej Polsce.


więcej

close

Z tej okazji już o godz. 10.00 rozpoczną się: funkcjonowanie "Autobusu do pobierania krwi" i "Miasteczka Medycznego", a także liczne imprezy muzyczno-sportowe oraz pokazy m.in: strażackie, policyjne, ratownictwa medycznego. W programie nie zabraknie oczywiście przejazdu kolejką wąskotorową. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonym poniżej programem i listem intencyjnym. Do zobaczenia 27 kwietnia!

Program Motoserce 2014 (PDF) Motoserce List intencyjny(PDF)

Ferie

MINIATUROWA KOLEJ
WIELKA ATRAKCJA


Muzeum Kolejnictwa przygotowało dla odwiedzających niecodzienną atrakcję.
Od 1 lutego do 17 maja 2014 prezentujemy makietę kolejową w skali H0 (1:87), którą zaprojektował i wykonał inż. Janusz Cyndecki.
Miniaturowe składy pociągów osobowych i pociągi towarowe poruszają się po 140 m torów na trzech poziomach.

więcej

close

Zatrzymują się na dworcu usytuowanym na przedmieściach dużego miasta, którego ulice i budynki, a nawet sygnalizacja są niezwykle starannie przeniesione w międzywojenną rzeczywistość. Rozpędzone pociągi mijają zabudowania przemysłowe z dużą fabryką, parowozownię wyposażoną w ruchomą obrotnicę oraz kolejowe warsztaty naprawcze i kanały rewizyjne – wszystko to odtworzone z niezwykłą dbałością o detale. Kolej w skali H0 tętni życiem – na ulicach miasta przechodnie, samochody i inne pojazdy z lat 1920-1930, na peronach podróżni oraz pracownicy kolei zaludniają miniaturowy świat.

Godziny uruchomienia makiety:
a. sobota w godz. 10-15
b. niedziela w godz. 12-18
c. poniedziałek w godz.10-13
d. od wtorku do piątku makieta będzie uruchamiana jedynie dla grup powyżej 10 osób po dokonaniu rezerwacji w Dziale Edukacji, tel. 22/620 04 80 wew. 106

Makieta jest dodatkowo płatna:
Ceny biletów wstępu na makietę – normalny 5 zł, ulgowy 3 zł.
Pełna wersja regulaminu zwiedzania makiety znajduje się poniżej.

Regulamin zwiedzania makiety H0 (PDF)

Paszport Turystyczny
Zwiedzaj, zbieraj punkty,
wygrywaj nagrody!

Ruszyła IV edycja akcji promocyjnej pt.: "Paszport Turystyczny Województwa Mazowieckiego", która potrwa do 31 października 2014 r. Jej celem jest zachęcenie turystów do odkrywania Mazowsza, jego dziedzictwa kulturowego i współczesnego dorobku poprzez zwiedzanie wybranych atrakcji turystycznych.


więcej

close

Wśród tych, którzy zbiorą min. 22 punkty zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. Możecie wygrać karty podarunkowe do sklepu turystycznego o wartości 600 zł – 5 szt. i 500 zł – 5 szt. lub karnet o wartości 400 zł, ufundowany przez Kompleks Basenów Termalnych “Termy Mszczonów” oraz dodatkowe nagrody. Zbieraj więc pieczątki w zgłoszonych placówkach na kuponie zamieszczonym w wersji drukowanej paszportu lub meldunki w aplikacji mobilnej i graj o nagrody.


Więcej na www.mazovia.pl (m.in. paszport, regulamin).

Pobierz pierwszą aplikację mobilną województwa mazowieckiego.

Plakat projektu (PDF)

Centrum Komunikacji i Techniki
powstanie w oparciu o dorobek
muzealny Muzeum Kolejnictwa

W dniu 11 lutego br. w siedzibie Muzeum Kolejnictwa odbyło się spotkanie z udziałem Podsekretarza Stanu Zbigniewa Klepackiego z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy oraz Spółki PKP SA.


więcej

close

Podczas spotkania Marszałek wraz z przedstawicielami PKP SA przedstawili koncepcję stworzenia Centrum Komunikacji i Techniki, którego siedziba znajdzie się na warszawskiej Woli. Centrum powstanie w oparciu o zbiory Muzeum Kolejnictwa, zbiory spółek świadczących usługi transportowe (m.in. MZA, ZTM, SKM i PPPL) oraz eksponaty przekazane przez PKP SA i Miasto Stołeczne Warszawa. Centrum ma się stać jedną z najnowocześniejszych, multimedialnych placówek w Polsce. Obejmie swoim zasięgiem możliwie duże spectrum dziedzin naszego życia. Stworzone dla współczesnych i przyszłych pokoleń Centrum zaprezentuje w szerokim zakresie postęp, jaki dokonał się na przestrzeni setek i ostatnich dziesiątek lat w transporcie i komunikacji, w kształtowaniu się dzisiaj stosowanych technologii i urządzeń wykorzystywanych przez dzisiejsze społeczeństwa.
PKP SA przewiduje, że Centrum Komunikacji i Techniki powstanie już w 2017 roku w oparciu o środki z Unii Europejskiej, wkład własny organizatorów oraz innych uczestników projektu.
Zebrani zgodnie ustalili treść Listu intencyjnego oraz Protokołu uzgodnień w sprawie współpracy przy organizowaniu Centrum Komunikacji i Techniki, których podpisanie zakończy wieloletni spór o bezumowne użytkowanie przez Muzeum Kolejnictwa terenu przy pl. Zawiszy.Fot. A. Sawicki

<kwiecień 2014>
PnWtŚrCzPtSoN
31123456
78910111213
141516171819
Muzeum nieczynne
20
Muzeum nieczynne
21
Muzeum nieczynne
222324252627
2829301
Muzeum nieczynne
234
567891011


Polecany film:
Wirtualne wycieczki po muzeum:


Wirtualna wycieczka Warszawa Wirtualna wycieczka Sochaczew
Pociąg Pancerny wrócił do Muzeum Z wielką radością informujemy, że Pociąg Pancerny wrócił po rekonstrukcji do Muzeum Kolejnictwa. Projekt został dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i został zrealizowany za pośrednictwem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego, który zapewnił wkład własny Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Więcej...
Plenery w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie ze względu na posiadane zbiory jest doskonałym źródłem inspiracji dla artystów fotografików. Głównym tłem dla autorów prac są liczne zabytkowe pojazdy stojące w skansenie. Z racji swojego wieku prezentują się „czcigodnie” i stanowią naturalną scenografię dla modelek pozujących na ich tle. Ich wytworne stroje i stylowe bagaże ożywiają muzealne pociągi. Zdjęcia wykonane przez artystów fotografików zrzeszonych w stowarzyszeniu Pospolite Ruszenie Fotograficzne pozwalają przenieść się nam w minione klimaty i przeżyć szczególne estetyczne doznania.  
Więcej...
Lekcja Muzealna pn. „Koleją po wiedzę” Muzeum Kolejnictwa w Warszawie podjęło współpracę z Komendą Stołeczną Policji przy realizacji programu profilaktycznego z zakresu propagowania zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania w środkach komunikacji publicznej pn. „Bezpieczny i kulturalny pasażer”.
Więcej...
Lekcje Muzealne nt. roli kolei w powstaniu styczniowym 1863 i podczas II wojny światowej W ubiegłym roku szkolnym do oferty edukacyjnej dołączyliśmy lekcje poświęcone udziałowi kolei w tych tragicznych okresach dla historii Polski. Są one doskonałym źródłem wiedzy o przeszłości ojczyzny, uczą ich uczestników patriotyzmu, a także zapoznają ich z wybraną twórczością artystyczną, dokumentującą ten temat. Zapraszamy szkoły: podstawowe, gimnazjalne i średnie!
Więcej...
Prowadzimy zapisy do Klubu Małego Miłośnika
Muzeum Kolejnictwa „Parowozik”
Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 6 do 13 lat do Klubu Małego Miłośnika Muzeum Kolejnictwa „Parowozik”. Celem klubu jest rozpowszechnianie wiedzy o historii kolei w Polsce i na świecie oraz rozwijanie w dzieciach ekspresji twórczej i kreatywności.
Więcej...
Informacja dla Kolekcjonerów Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zaprasza Kolekcjonerów modeli kolejek do prezentacji swoich zbiorów w salach wystawowych oraz na makietach. Oddajemy do Państwa dyspozycji zamknięte, podświetlone gabloty na cele ekspozycji statycznej oraz makiety w różnych skalach: (N, TT, H0, LGB) do pokazu modeli w ruchu. Umożliwimy również osobistą prezentację Państwa kolekcji. Jesteśmy również zainteresowani zakupem modeli kolejek (lokomotywy, wagony, zabudowa) z różnych firm w rozmaitych skalach.

Dodatkowe informacje:
Dział Zbiorów i Wystaw
tel. 22/620 04 80 wew. 117
email: akosmala@muzkol.pl