Niedziela 26.4.2015, Muzeum w Warszawie dzisiaj czynne 10.00 - 17.00, Oddział Sochaczew: 10.00 - 15.00

AKTUALNOŚCI

MOTOSERCE 2015
SOCHACZEW - 26 KWIETNIA

W niedzielę 26 kwietnia w Muzeum Kolei Wąskotorowej, już po raz kolejny, odbędzie się akcja zbiórki krwi MOTOSERCE - MOTOCYKLIŚCI DZIECIOM. Imprezę organizujemy wspólnie z Klubem Motocyklowym Boruta MC Poland Sochaczew. W tym roku będziemy zbierać pieniądze dla cieżko chorego Mateusza Piskorowskiego.

więcej

close


Piknik na terenie Muzeum rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do godz. 19:30. Wstęp wolny.

W programie m.in.:
• msza motocyklowa i święcenie pojazdów
• koncerty zespołów muzycznych
• pokazy tańca towarzyskiego i szczudlarzy
• występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych
• pokazy ratownictwa medycznego
• prezentacje motocykli i zabytkowych pojazdów
• konkursy z nagrodami dla najmłodszych
• darmowe przejażdżki quadami dla dzieci
• pokazy sztuk walki
• zawody strongmanów
• bezpłatny przejazd pociągiem RETRO na trasie Sochaczew Wąskotorowy - Sochaczew Miasto - Sochaczew Wąskotorowy

Będzie też zorganizowana zbiórka krwi, badania mammograficzne na mobilnym mammografie, bezpłatne badania słuchu, wzroku, poziomu cukru, pomiar ciśnienia krwi oraz konsultacje medyczne z lekarzami.

Oficjalny plakat (JPG)

Start sezonu RETRO
Sochaczew - 25 kwietnia

W ostatnią sobotę kwietnia Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczyna sezon kursowania pociągu RETRO do Puszczy Kampinoskiej. W tym roku, tak jak w ubiegłych, przygotowaliśmy dla odwiedzających interesujący program, którego centralnym punktem będzie przejazd pociągiem wąskotorowym na trasie Sochaczew Wąskotorowy - Tułowice - Sochaczew Wąskotorowy.

więcej

close


Program inauguracji sezonu w dniu 25 kwietnia:

• godz. 9:50 - zwiedzanie sal wystawowych i skansenu lokomotyw z przewodnikiem
• godz. 10:30 - oficjalne otwarcie sezonu wraz z zaproszonymi gośćmi
• godz. 10:45 - parada czynnego taboru wąskotorowego użytkowanego w Muzeum
• godz. 11:15 - rozpoczęcie sezonu motocyklowego przez Stowarzyszenie "Motocykliści Sochaczewa" (ścieżka edukacyjna)
• godz. 11:30 - odjazd pociągu RETRO do Tułowic, gdzie w Osadzie Puszczańskiej będzie zorganizowane ognisko
• godz. 14:14 - odjazd pociągu RETRO z Tułowic
• godz. 15:20 przyjazd pociągu RETRO do Sochaczewa

Oprócz tego będzie można zwiedzić wnętrze niedostępnej na co dzień Salonki Jaruzelskiego oraz zobaczyć odnowiony parowóz Kp4.

Sprzedaż biletów prowadzi kasa Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (tel. 46/862 59 75, email:rezerwacja@muzkol.pl) oraz kasa Muzeum Kolejnictwa w Warszawie (tel. 22/620 04 80 wew. 119).

Inauguracja sezonu RETRO (JPG)


Wystawa "Kolejarze na start!"
9-30 kwietnia 2015

Któż z miłośników piłki nożnej nie słyszał o Lechu Poznań, Polonii Warszawa czy Pogoni Szczecin? Kto z fanów żużla nie śledził poczynań motocyklistów ze szczecińskiego „Pioniera” czy Opola? Któż wreszcie nie słyszał o naszej wspaniałej biegaczce i złotej olimpijce Irenie Szewińskiej? Kto jednak wie, co łączy tych wszystkich wspaniałych sportowców? Odpowiedź jest prosta. To kolej!

więcej

close


W dniach od 9 do 30 kwietnia 2015 r. w Galerii Olimpijskiej Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (Wybrzeże Gdyńskie 4) odbędzie się wystawa „Kolejarze na start! Sport i turystyka wśród kolejarzy” zorganizowana wspólnie przez Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Projekt objęty został patronatem honorowym przez Irenę Szewińską - członkinię Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wystawa w kompleksowy sposób pokazuje mało znany powszechnie aspekt działalności pracowników Polskich Kolei Państwowych. Historia kolejarskich klubów sportowych sięga aż do roku 1910, kiedy to powstał pierwszy branżowy zespół piłkarski „Sandecja Nowy Sącz”. Jak grzyby po deszczu powstawały kolejne. „Polonia Warszawa”, „Stella Gniezno” czy „Czuwaj Przemśl” to tylko nieliczne z ponad sześćdziesięciu organizacji sportowych, o których Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum Kolejnictwa opowiedzą poprzez tę wystawę.

Kolejarze, w swoich sportowych sukcesach, poszczycić się mogą wieloma wspaniałymi nazwiskami. To wspomniana wcześniej Irena Szewińska, ale też Marian Woronin, Waldemar Marszałek czy Władysław Komar. Wszyscy oni wywodzą się z kolejarskich klubów i to w ich barwach zdobywali swoje najwyższe laury. Na wystawie nie może zatem zabraknąć pamiątek po mistrzach. Zobaczymy buty Szewińskiej, która była także pracownikiem PKP, motocykl żużlowy zdobywcy mistrzostwa świata Jerzego Szczakiela, pracującego w Zakładach Napraw Taboru Kolejowego w Opolu, czy przedwojenne narty przekazane przez jednego z kolejarskich mistrzów.
Plakat wystawy (JPG)


WIELKA MAKIETA W SKALI H0
do 16 maja do Nocy Muzeów

UWAGA! 1 kwietnia nastąpiła zmiana cennika makiety. Prosimy o zapoznanie się w nowym regulaminem. Godziny uruchamiania makiety nie ulegają zmianie. Będzie można ją zobaczyć w poniedziałki o godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 oraz w soboty i niedziele o godz. 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00.


więcej

closeOd wtorku do piątku makieta dostępna jedynie dla grup powyżej 10 osób po dokonaniu rezerwacji w Dziale Edukacji pod nr tel. 22/620 04 80 wew. 106 w dni powszednie od godz. 8:00 do godz. 16:00.

Miniaturowe składy pociągów osobowych i pociągi towarowe poruszają się po ok. 150 m torów na trzech poziomach. Zatrzymują się na dworcu usytuowanym na przedmieściach dużego miasta, którego ulice i budynki, a nawet sygnalizacja są niezwykle starannie przeniesione w międzywojenną rzeczywistość. Rozpędzone pociągi mijają zabudowania przemysłowe z dużą fabryką, odlewnią dzwonów i małą parowozownią. W tym segmencie znajdują się również bocznice dla składów towarowych oraz górka rozrządowa. Parowozownia duża jest wyposażona w ruchomą obrotnicę, kolejowe warsztaty naprawcze i kanały rewizyjne – wszystko to odtworzone z niezwykłą dbałością o detale.

Na makiecie mamy segment ze żwirownią, kolejką wąskotorową oraz tzw. ,,Paradestrecke” – czterometrowym odcinkiem pozwalającym na dłuższą obserwację jadących pociągów. Na tym segmencie znajduje się również port rzeczny z bogatym wyposażeniem i wieloma jednostkami pływającymi.

Cennik i regulamin makiety(PDF)

NOWE BILETY
JUŻ W SPRZEDAŻY

Z myślą o naszych odwiedzających wprowadziliśmy do sprzedaży trzy nowe rodzaje biletów: bilet rodzinny (2 + 3) w cenie 35 zł, bilet roczny normalny w cenie 80 zł i bilet roczny ulgowy w cenie 50 zł.

więcej

close


Bilet rodzinny (2 + 3) przysługuje dwóm osobom dorosłym i maksymalnie trójce dzieci Bilet
rodzinny(PDF)

Bilet roczny normalny i bilet roczny ulgowy obowiązują przez 12 miesięcy od dnia zakupu na nielimitowaną liczbę wejść do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Bilet
roczny normalny(PDF)

Bilet
roczny ulgowy(PDF)

Regulamin sprzedaży bietów(PDF)

Projekt Centrum
Edukacyjno-Turystycznego

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zakończyło realizację nowego projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie”, który pozwolił rozbudować ofertę Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie i tym samym wzbogacić ofertę turystyczną naszego regionu.

więcej

closeProjekt przekształcił budynek dawnego przedszkola w Sochaczewie przy ul. Towarowej 7 w nowoczesne Centrum Edukacyjno-Turystyczne. Centrum zostało przystosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie prowadziło działalność edukacyjną związaną nie tylko z propagowaniem wiedzy na temat historii kolei, lecz także poświęconą rozwojowi potencjału turystycznego miasta i jego okolic.

Opis Projektu (PDF)


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa


Program Regionalny Narodowa Startegia Spójności Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

<kwiecień 2015>
PnWtŚrCzPtSoN
30311234
Nieczynne
5
Nieczynne
6
Nieczynne
789
Kolejarze na start!
101112
Giełda modeli
13141516171819
202122232425
Pociąg RETRO
26
Salonka Bieruta MOTOSERCE
27282930
Kolejarze na start!
12
Pociąg RETRO
3
456789
Pociąg RETRO
10
Giełda modeli


Film pt.: "Sochaczewska Kolej Wąskotorowa"
Nasz kanał na YT:
Wirtualne wycieczki po muzeum:


Wirtualna wycieczka Warszawa Wirtualna wycieczka Sochaczew

Podpisanie umowy dotyczącej wyposażenia Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie 17 kwietnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie doszło do podpisania umowy pomiędzy zarządem Województwa Mazowieckiego, a Muzeum Kolejnictwa w Warszawie o dofinansowanie zakupu wyposażenia dla Oddziału w Sochaczewie.
fot. Urząd Marszałkowski

Więcej
Promocja Muzeum na Targach LATO - 18-19 kwietnia 2015 Zapraszamy do zapoznania się z relacją z udziału Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w 20. Targach Turystyki i Wypoczynku LATO 2015 w Warszawie, które odbyły się w dniach 18-19 kwietnia w Warszawie.
Więcej
Antologia kolejowa „Pociąg naszego wieku” Z wielką przyjemnością przedstawiamy antologię kolejową „Pociąg naszego wieku” (wydawnictwo Komograf i Literacka pkp-jazda), której jednym z patronów medialnych jest Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Więcej
Renowacja parowozu wąskotorowego Kp4-1 W pierwszym kwartale bieżącego roku odrestaurowaliśmy jeden z naszych najcenniejszych parowozów wąskotorowych - Kp4-1. Można go już podziwiać w skansenie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Więcej
Nowe godziny otwarcia muzeum od 1 kwietnia Od 1 kwietnia zmieniają się godziny otwarcia Muzeum Kolejnictwa. W piątki muzeum będzie otwarte OD GODZ. 12:00 DO GODZ. 19:00. Godziny otwarcia w pozostałe dni, w tym w weekendy, nie ulegają zmianie. Ponadto skansen lokomotyw będzie otwarty w tych samych godzinach co sale wystawowe.
Poszukujemy Asystentów Muzealnych oraz Referenta Zapraszamy do zapoznania się z nowymi ogłoszeniami o pracę na naszym Biuletynie Informacji Publicznej.
Więcej
Wywiad z p.o. Dyrektora Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Cezarym Karpińskim Zapraszamy do lektury wywiadu z p.o. Dyrektora Muzeum Kolejnictwa w Warszawie Cezarym Karpińskim, który ukazał się w kwietniowym nr. miesięcznika "Rynek Kolejowy".
Czytaj
Nowy numer biuletynu pt.: „WARSZAWA GŁÓWNA”! Zapraszamy do zapoznania się z nr 6 biuletynu pt.: „WARSZAWA GŁÓWNA” wydanym przez Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. W najnowszym numerze informujemy o wydarzeniach, które odbyły się w muzeum w 2014 roku, a także o naszych planach na 2015 rok. Szczególnie polecamy artykuł o historii Muzeum Kolejnictwa, a także o Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, której jubileusz 170-lecia obchodzimy w tym roku.
Życzymy przyjemnej lektury.

Biuletyn
I Mazowiecki Konkurs Literacki im. Zygmunta Jana Rumla Konkurs organizowany jest przez Klub Literacki „Pegaz” im. Władysława Sebyły przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków we współpracy z Towarzystwem i Urzędem Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy. Skierowany jest do utalentowanych adeptów pióra, którzy ukończyli 16 lat, a nie przekroczyli 28. roku życia. Uczestnicy muszą zamieszkiwać lub być zameldowani na terenie województwa Mazowieckiego. Uczestnicy winni wysłać na adres organizatora zestaw złożony z 3 wierszy w 4 egzemplarzach opatrzonych dowolnie wybranym godłem słownym (nie graficznym). Termin nadsyłania prac upływa 5 maja 2015 roku (decyduje data stempla pocztowego). Więcej informacji można uzyskać u Pani Agnieszki Żądło-Jadczak z Biura Organizacyjnego Konkursu. Kontakt: klubliterackipegaz@o2.pl
Szczegóły
Konkurs fotograficzny „Muzealne Spotkania z Fotografią”. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy nie ukończyli 18 roku życia do udziału w konkursie „Muzealne Spotkania z Fotografią”.

Informacje:
Dział Edukacji
tel. 22 620-04-80 wew.106
email: edukacja@muzkol.pl

Regulamin konkursu
Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum” Muzeum Kolejnictwa w Warszawie przystąpiło do tegorocznej XXXVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Prace na konkurs przyjmujemy w Dziale Edukacji do dnia 15 czerwca 2015 r.
Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 5 do 19 lat do wzięcia udziału w konkursie.
Informacje:
Dział Edukacji
tel. 22 620-04-80 wew.106
email: edukacja@muzkol.pl

Regulamin konkursu
Materiał filmowy o makiecie w skali H0 Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego o makiecie w skali H0, którą można oglądać w Muzeum Kolejnictwa od 20 stycznia.
Oglądaj
Nowy folder „Sochaczewska Kolej Wąskotorowa”
„Sochaczew Narrow Gauge Railway”
„Schmalspurbahn in Sochaczew”
W 2014 roku w ramach projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie” wydano folder dotyczący Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku i niemiecku. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
Do pobrania (Download, Herunterladen)
Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” Dla naszych małych uczestników lekcji muzealnych mamy specjalne zeszyty edukacyjne pt.: „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”. Znajdą w nim wiele zadań i zagadek, z których będą mogli nauczyć się ekologicznych zachowań, a także poznają ekologiczne środki transportu. Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 13.200,00 zł.
Więcej...
Informacja dotycząca przyszłości Muzeum W związku z podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy UM Województwa Mazowieckiego, a PKP dotyczącego powstania nowej instytucji zapraszamy do zapoznania się z komunikatem Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
więcej...
Ekologiczna ścieżka w muzealnym skansenie Głównym celem zrealizowanego przez nas projektu pn. „Infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie pn. WĄSKOTORÓWKĄ DO PUSZCZY dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 45.500,00 zł” jest poszerzenie tematyki edukacyjnej realizowanej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Więcej...