Poniedziałek 26.1.2015, Muzeum w Warszawie dzisiaj czynne: 9.00 - 16.00 (Wstęp Wolny), Oddział Sochaczew: nieczynny

AKTUALNOŚCI

WIELKA MAKIETA W SKALI H0
JUŻ OD 20 STYCZNIA

Od 20 stycznia będzie można zobaczyć u nas niezwykłą atrakcję – makietę kolejową, stworzoną przez inż. Janusza Cyndeckiego. Była prezentowana ostatnio w 2014 roku i ze względu na duże zainteresowanie gości, ponownie zawitała do naszego Muzeum.
więcej

closeMiniaturowe składy pociągów osobowych i pociągi towarowe poruszają się po ok. 150 m torów na trzech poziomach. Zatrzymują się na dworcu usytuowanym na przedmieściach dużego miasta, którego ulice i budynki, a nawet sygnalizacja są niezwykle starannie przeniesione w międzywojenną rzeczywistość. Rozpędzone pociągi mijają zabudowania przemysłowe z dużą fabryką, odlewnią dzwonów i małą parowozownią. W tym segmencie znajdują się również bocznice dla składów towarowych oraz górka rozrządowa. Parowozownia duża jest wyposażona w ruchomą obrotnicę, kolejowe warsztaty naprawcze i kanały rewizyjne – wszystko to odtworzone z niezwykłą dbałością o detale.

Na makiecie mamy segment ze żwirownią, kolejką wąskotorową oraz tzw. ,,Paradestrecke” – czterometrowym odcinkiem pozwalającym na dłuższą obserwację jadących pociągów. Na tym segmencie znajduje się również port rzeczny z bogatym wyposażeniem i wieloma jednostkami pływającymi.

O zmroku zapalają się latarnie uliczne, światła w przedziałach pociągów pasażerskich na stacjach i w budynkach mieszkalnych.

Ruchoma makieta z pewnością dostarczy widzom wielu wrażeń i niezapomnianych emocji.

Makieta w 2014 r. (1 lutego – 17 maja) Regulamin makiety(PDF)

Ferie na Głównym
pod hasłem Pionierzy Polscy

W dniach 19-30 stycznia 2015 wszystkie dzieci zapraszamy do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie na zajęcia Ferie na Głównym pod hasłem "Pionierzy Polscy”. Będzie to świetna okazja do połączenia nauki i zabawy.
więcej

closeTematem przewodnim ferii zimowych w roku 2015 będą „Pionierzy Polscy”. Słowo „pionier” z łacińskiego oznacza człowieka o wielkich stopach. A człowiek o wielkich stopach robi duże kroki do przodu, przyczyniając się tym samym do postępu. Ogólnie rzecz ujmując pionier to ktoś, kto osiąga w jakiejś dziedzinie zupełnie coś nowego czyli tworzy, odkrywa, konstruuje…

Cykl warsztatów będzie tak zaplanowany, aby uczestnicy od poniedziałku do piątku mogli poznać innego wynalazcę albo odkrywcę, dzięki któremu nastąpił duży postęp w danej dziedzinie.

Termin: 19.01.2015-30.01.2015
Godziny rozpoczęcia zajęć: 9:00, 10:30, 12:00
Czas warsztatów: 90 minut
Liczba osób uczestniczących w warsztatach: 25 osób
Cena warsztatów: bilet wstępu wg cennika Muzeum: 6 zł - ulgowy, 12 zł – normalny, dzieci do 7 roku życia bezpłatnie.

Rezerwacja i szczegółowe informacje:
Dział Edukacji
tel. 22/620 04 80 wew. 106
email:edukacja@muzkol.pl

Plan ferii(PDF)

NOWE BILETY
JUŻ W SPRZEDAŻY

Z myślą o naszych odwiedzających wprowadziliśmy do sprzedaży trzy nowe rodzaje biletów: bilet rodzinny (2 + 3) w cenie 35 zł, bilet roczny normalny w cenie 80 zł i bilet roczny ulgowy w cenie 50 zł.

więcej

close


Bilet rodzinny (2 + 3) przysługuje dwóm osobom dorosłym i maksymalnie trójce dzieci Bilet
rodzinny(PDF)

Bilet roczny normalny i bilet roczny ulgowy obowiązują przez 12 miesięcy od dnia zakupu na nielimitowaną liczbę wejść do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Bilet
roczny normalny(PDF)

Bilet
roczny ulgowy(PDF)

Regulamin bietów rocznych normalny i rocznych ulgowych(PDF)

Wystawa
„Mapy kolejowe”

Zapraszamy na wystawę pt.: "Mapy kolejowe", która została zorganizowana pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz przy udziale Fundacji Grupy PKP jako partnera strategicznego tego przedsięwzięcia.więcej

closeNa wystawie zaprezentowanych jest 30 najciekawszych map ze zbiorów Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Celem wystawy jest udokumentowanie historycznego rozwoju sieci kolejowej w Europie od I poł. XIX wieku do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem terenów polskich oraz wkładu Polaków w budowę europejskich sieci kolejowych. Niezwykle ciekawym jest fakt, odzwierciedlony w mapach, które wyraźnie pokazują rozdzielenie systemów linii kolejowych na terenie Polski pomiędzy trzech zaborców w XIX wieku, a następnie scalenie ich w dwudziestoleciu międzywojennym.

Najcenniejszym i najstarszym eksponatem jest po raz pierwszy pokazywana kolejowa mapa ziem polskich pochodząca z 1863 roku.

Wystawie map towarzyszy pokaz fotografii przygotowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Fundację Grupy PKP w ramach projektu Wikiekspedycja kolejowa 2014. Na wystawie zaprezentowane są fotografie dwóch autorów, członków Wikiekspedycji kolejowej 2014: Michała Klincewicza i Dawida Licheniaka. Partnerem strategicznym wystawy jest Fundacja Grupy PKP, której zaangażowanie i pomoc finansowa umożliwiła realizację tego.

Plakat Wystawy(PDF)

Projekt Centrum
Edukacyjno-Turystycznego

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zakończyło realizację nowego projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie”, który pozwolił rozbudować ofertę Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie i tym samym wzbogacić ofertę turystyczną naszego regionu.

więcej

closeProjekt przekształcił budynek dawnego przedszkola w Sochaczewie przy ul. Towarowej 7 w nowoczesne Centrum Edukacyjno-Turystyczne. Centrum zostało przystosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie prowadziło działalność edukacyjną związaną nie tylko z propagowaniem wiedzy na temat historii kolei, lecz także poświęconą rozwojowi potencjału turystycznego miasta i jego okolic.

Opis Projektu (PDF)


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa


Program Regionalny Narodowa Startegia Spójności Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

<styczeń 2015>
PnWtŚrCzPtSoN
293031
Uwaga
1
Muzeum nieczynne
234
56
Muzeum nieczynne
7891011
Giełda modeli
12131415161718
19
Ferie
20
Makieta
2122232425
2627282930
Ferie
311
2345678
Giełda modeli


Nasz kanał na YT:
Wirtualne wycieczki po muzeum:


Wirtualna wycieczka Warszawa Wirtualna wycieczka Sochaczew
Materiał filmowy o makiecie w skali H0 Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego o makiecie w skali H0, którą można oglądać w Muzeum Kolejnictwa od 20 stycznia.
Oglądaj
Nowy folder "Sochaczewska Kolej Wąskotorowa" ("Sochaczew Narrow Gauge Railway", "Schmalspurbahn in Sochaczew") W 2014 roku w ramach projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie” wydano folder dotyczący Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku i niemiecku. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
Do pobrania (Download, Herunterladen)
Relacja z zajęć "Przez pasję do nauki!" z dnia 11 stycznia W dniu 11 stycznia 2015 r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „Przez pasję do nauki!”. Styczeń poświęciliśmy pasji do odkrywania. W ramach warsztatów, które odbyły się w dwóch grupach wiekowych, mali miłośnicy kolei poznawali tajniki powstawania map. Na salach wystawowych i skansenie poszukiwali skarbów oraz wspólnie tworzyli mapę, po której pojechała kolejka elektryczna.
Więcej...
Relacja z giełdy modeli kolejowych z dnia 11 stycznia W drugą niedzielę stycznia w Muzeum Kolejnictwa działo się bardzo dużo. Już po raz drugi w Sali Lustrzanej odbyła się giełda modeli kolejowych. Pierwsi sprzedający pojawili się już ok. godz. 8:00. Oprócz osób, które uczestniczyły w poprzedniej giełdzie 7 grudnia pojawili się też nowi sprzedający co urozmaiciło asortyment. Ceny w zależności od modeli wahały się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Przed zakupem modele można było bezpłatnie przetestować na specjalnie przygotowanym do tego torze.
Więcej...
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny Z radością informujemy, że Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zostały partnerami Karty Dużej Rodziny. Upoważnia ona do bezpłatnego wstępu dla dzieci z rodzin wielodzietnych do ukończenia 18 r. ż. oraz w wieku do ukończenia 25 r. ż. w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej, a rodzica lub opiekuna prawnego do zakupu biletu ulgowego w cenie 6 zł.
Więcej...
Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” Dla naszych małych uczestników lekcji muzealnych mamy specjalne zeszyty edukacyjne pt.: „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”. Znajdą w nim wiele zadań i zagadek, z których będą mogli nauczyć się ekologicznych zachowań, a także poznają ekologiczne środki transportu. Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 13.200,00 zł.
Więcej...
Informacja dotycząca przyszłości Muzeum W związku z podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy UM Województwa Mazowieckiego, a PKP dotyczącego powstania nowej instytucji zapraszamy do zapoznania się z komunikatem Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
więcej...
Ekologiczna ścieżka w muzealnym skansenie Głównym celem zrealizowanego przez nas projektu pn. „Infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie pn. WĄSKOTORÓWKĄ DO PUSZCZY dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 45.500,00 zł” jest poszerzenie tematyki edukacyjnej realizowanej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Więcej...
Biuletyn nr 5 Zachęcamy do zapoznania się z piątym numerem Biuletynu Warszawa Główna. W najnowszym numerze, jak zawsze znajdują się informacje o bieżącej działalności Muzeum, jak i ciekawe artykuły poświęcone historii kolei.
Więcej...
Prowadzimy zapisy do Klubu Małego Miłośnika
Muzeum Kolejnictwa „Parowozik”
Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 6 do 13 lat do Klubu Małego Miłośnika Muzeum Kolejnictwa „Parowozik”. Celem klubu jest rozpowszechnianie wiedzy o historii kolei w Polsce i na świecie oraz rozwijanie w dzieciach ekspresji twórczej i kreatywności.
Więcej...