Środa 25.11.2015, Muzeum w Warszawie dzisiaj czynne: 9.00 - 16.00, Oddział Sochaczew: 10.00 - 16.00 (Wstęp Wolny)

AKTUALNOŚCI

III SYMPOZJUM "OCALIĆ OD ZARDZEWIENIA"
ŻYRARDÓW - 25 LISTOPADA

Już po raz trzeci Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, wspólnie z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, organizuje sympozjum z cyklu "Ocalić od zardzewienia". Tegoroczna edycja jest poświęcona przypadającej w 2015 r. 170-tej rocznicy powstania Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

więcej

close

W programie sympozjum znajdą się tematy związane z rozwojem infrastruktury kolejowej oraz budową i eksploatacją tej jednej z największych inwestycji w Królestwie Polskim. Chcemy podkreślić wpływ DŻWW na rozwój gospodarczy i cywilizacyjny ziem polskich w XIX w. To dzięki uruchomieniu nowego i szybkiego środka transportu Królestwo Polskie zaczęło się dynamicznie rozwijać i unowocześniać.

Na sympozjum zajmiemy się zagadnieniami konserwatorskimi i muzealnymi związanymi z dziedzictwem Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na aktualne problemy związane z zachowaniem tego dziedzictwa.

Do udziału w sympozjum zaprosiliśmy wielu wybitnych specjalistów z dziedziny historii rozwoju kolejnictwa i techniki, konserwacji zabytków, przedstawicieli innych muzeów, varsavianistów, miłośników kolei, a także przedstawicieli samorządów miast, które znajdowały się na trasie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

Patronat honorowy nad sympozjum objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent Miasta Żyrardowa.

Sympozjum odbędzie się 25 listopada 2015 r. w Starej Przędzalni w Żyrardowie - XIX-wiecznej fabryce lniarskiej. Początek o godz. 9:30. Zapisy prowadzi biuro organizacyjne: tel. 22 620 04 80 wew. 112, e-mail:promocja@muzkol.pl
ProgramWystawa w Sochaczewie
pt. „Władysław Stanisław Reymont (1867-1925)”

Od 18 listopada w Centrum Edukacyjno-Turystycznym, znajdującym się przy Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, można zwiedzać wystawę pt.: „Władysław Stanisław Reymont (1867-1925)”, przedstawiającą sylwetkę naszego wybitnego pisarza, prozaika i nowelisty.


więcej

closeEkspozycja ta prezentowana jest w celu uczczenia Roku Reymontowskiego na Mazowszu, a także 170-tej rocznicy otwarcia Drogi Żelaznej Warszawsko–Wiedeńskiej, z którą wybitny pisarz i noblista był związany przez część swojego życia.

Wystawę będzie można zobaczyć do 31.12.2015 r. w Sochaczewie na ul. Towarowej 7

Plakat (PDF)
Ulotka (PDF)

Dodatkowe informacje:
tel. 46/862 59 75
e-mail:rezerwacja@muzkol.plNowa Wystawa Stała
Salonik Recepcji Rządowej
na Dworcu Głównym z okresu PRL

Od poniedziałku – 16 listopada zapraszamy do obejrzenia naszej nowej wystawy stałej pt.: „Salonik Recepcji Rządowej na Dworcu Głównym”, mieszczącej się w sali ekspozycyjnej Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.więcej

closeWystawa odwzorowuje wygląd saloniku recepcji rządowej, jaki znajdował się niegdyś na Dworcu Głównym, w którym obecnie jest siedziba Muzeum.
Historia saloniku sięga 1955 roku. Wówczas, w związku z organizowanym w Warszawie Światowym Festiwalem Młodzieży, powstał budynek recepcji rządowej, głównie w celu przyjmowania krajowych i zagranicznych delegacji rządowych.
Obiekt wraz z osobnym placem dojazdowym był usytuowany na terenie graniczącym z wykopem linii średnicowej; odgrodzony murem od ul. Towarowej i od samego dworca.
Autorem projektu był inż. S. Cybulski.

Wystawę można zobaczyć w godzinach otwarcia Muzeum.

Plakat (PDF)"170 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej"
Wystawa jubileuszowa

W 2015 roku przypada 170. rocznica otwarcia Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, zwanej popularnie Koleją Warszawsko-Wiedeńską. Z tej okazji Muzeum Kolejnictwa w Warszawie przygotowało niezwykłą wystawę jubileuszową pt. „170 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej”.

więcej

close


Na wystawie można zobaczyć muzealia ze zbiorów Muzeum Kolejnictwa związane bezpośrednio z Koleją Warszawsko-Wiedeńską. Będą to m.in. mundury, lampy, bilety, dokumenty, mapy, fotografie, modele dworców i parowozów oraz plansze prezentujące m.in. historię powstawania Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, jej dworce, sylwetki osób związanych z jej budową czy tabor kolejowy. Atrakcyjnym elementem wystawy jest specjalnie na ten cel przygotowana, aplikacja multimedialna.

Wystawa pt. „170 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej” została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.

Patronat honorowy nad wystawą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasada Austrii w Warszawie oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Patronami medialnymi są: TVP Warszawa, TVP Historia, RDC, Kurier Kolejowy, Rynek Kolejowy i portal historyczny dzieje.pl.

Wystawa potrwa do 31 marca 2016 r.Listopad w Muzeum Kolejnictwa
Zapisy na lekcję już ruszyły!

Zapraszamy uczniów wszystkich poziomów edukacji do Muzeum Kolejnictwa na lekcję pt.: "Rola kolei w odzyskaniu przez Polskę niepodległości". Lekcja jest okazją do ukształtowania się u dzieci poczucia wspólnoty narodowej oraz postawy patriotycznej.więcej

closeJednym z czynników wpływających na patriotyzm jest świadomość historyczna. Na podstawie roli kolei w walce o niepodległość Polski przybliżymy uczestnikom wiedzę o naszych dziejach, dzięki czemu będą mogłi zrozumieć motywy wspólnotowego działania umacniającego jedność narodu.

Podczas zajęć zostaną wyjaśnione m.in. takie pojęcia jak niepodległość i suwerenność oraz honor i ojczyzna. Uczestnicy poznają symbolikę kolorów flagi państwowej a także historie godła polskiego.

Dodatkowe informacje:
Lekcja odbywa się we wtorki, środy i czwartki rozpoczęcie o godz.: 09.00, 10.30, 12.00. Cena lekcji muzealnej: 60 zł za grupę do 25 osób + ulgowy bilet wstępu (6 zł) dla wszystkich uczestników lekcji, także opiekunów. Dzieci do 7 r.ż. – wstęp wolny.

Zapisy w Dziale Edukacji:
tel. 22/620 04 80 wew. 106
e-mail:edukacja@muzkol.plNOWY NUMER BIULETYNU
pt. "WARSZAWA GŁÓWNA"

Udostępniamy Państwu najnowsze wydanie Biuletynu nr 7. Publikujemy w nim artykuły m.in.: o znacznym wzroście frekwencji w obu placówkach, nowo powstałym Centrum Edukacyjno-Turystycznym w Sochaczewie, historii tamtejszej kolei wąskotorowej i remoncie cennego zabytkowego parowozu Px29-1704.

więcej

close
W Biuletynie znajdują się także artykuły o tegorocznych renowacjach taboru z naszych skansenów w ramach programu pn.: „Zaadoptuj parowóz” oraz o Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Podsumowujemy minione pół roku pod względem realizowanego programu edukacyjnego i najważniejszych wydarzeń, odbywających się w muzeach w Warszawie i Sochaczewie. Przedstawiamy także plany na najbliższą przyszłość.

Teksty uzupełnia ciekawy materiał fotograficzny.

Biuletyn można bezpłatnie pobrać TUTAJ.

Życzymy przyjemnej lektury!<listopad 2015>
PnWtŚrCzPtSoN
2627282930
Wystawa
311
Nieczynne
2345678
Giełda modeli
91011
Nieczynne
121314
Parowozik
15
Ciuchciaki
161718
Wystawa
192021
Warsztaty
22
232425
Sympozjum
26272829
Salonka Bieruta
30123
Dzień Osób Niepełnosprawnych
456
Mikołajki


Nasz kanał na YT:
Wirtualne wycieczki po muzeum:


Wirtualna wycieczka Warszawa Wirtualna wycieczka Sochaczew

Film pt.: "Sochaczewska Kolej Wąskotorowa"

Konkurs fotograficzny „Zabytek na pierwszym planie - Historia zaklęta w drewnie".
Więcej
Wernisaż wystawy pt. "170 lat Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej" - 29 października
Fotorelacja
Odsłonięcie pamiątkowej tabliczki na wagonie bagażowo-pocztowym - 23 października
Fotorelacja
Centrum Edukacyjno-Turystyczne w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
Więcej
Konserwacja parowozu wąskotorowego Px 49-1797 typ Dh2 "SAWA" i roweru szynowego (Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie)
Zdjęcia
Pociąg retro w Warszawie z okazji 170-lecia „Wiedenki” - 3-4 października
Fotorelacja
"Warsztaty Mechaniczne Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej"
Czytaj
Zwiększenie dotacji celowej na remont parowozu Px29-1704

6 lipca br. Sejmik Województwa Mazowieckiego w uchwale 63/15 m.in. zwiększył dotację celową dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie o kwotę 579 500 zł z przeznaczeniem na remont parowozu wąskotorowego Px29-1704 znajdującego się w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jeszcze w tym roku parowóz ma przejść remont, aby od przyszłego sezonu, po kilkuletniej przerwie, znów mógł poprowadzić skład pociągu RETRO. Będzie to jedyny na świecie czynny parowóz tej serii oraz jedyny kursujący parowóz na Mazowszu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt jego ponownego uruchomienia.
Więcej

Konserwacja parowozów Os24-10 i Bn2t Henschel Sohn Cassel
Zdjęcia
Czeski projekt teatralny pt.: „Pociąg Lustig – Pociąg Wolności” podbił serca widzów - 25 i 26 czerwca
Fotorelacja
Znaczek turystyczny o Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

W sklepiku muzealnym w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczęliśmy sprzedaż specjalnego znaczka turystycznego przedstawiającego parowóz Px-29 - jeden z najwartościowszych eksponatów sochaczewskiego muzeum. Cena znaczka wynosi 7 zł.

Antologia kolejowa „Pociąg naszego wieku”

Z wielką przyjemnością przedstawiamy antologię kolejową „Pociąg naszego wieku” (wydawnictwo Komograf i Literacka pkp-jazda), której jednym z patronów medialnych jest Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Więcej

Folder „Sochaczewska Kolej Wąskotorowa”
„Sochaczew Narrow Gauge Railway”
„Schmalspurbahn in Sochaczew”

W 2014 roku w ramach projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie” wydano folder dotyczący Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku i niemiecku. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
Do pobrania (Download, Herunterladen)

Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”

Dla naszych małych uczestników lekcji muzealnych mamy specjalne zeszyty edukacyjne pt.: „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”. Znajdą w nim wiele zadań i zagadek, z których będą mogli nauczyć się ekologicznych zachowań, a także poznają ekologiczne środki transportu. Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 13.200,00 zł.
Więcej...