Środa 17.12.2014, Muzeum w Warszawie dzisiaj czynne: 9.00 - 16.00, Oddział Sochaczew: 10.00 - 15.00 (Wstęp Wolny)

AKTUALNOŚCI

Ferie na Głównym
pod hasłem Pionierzy Polscy

W dniach 19-30 stycznia 2015 wszystkie dzieci zapraszamy do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie na zajęcia Ferie na Głównym pod hasłem "Pionierzy Polscy”. Będzie to świetna okazja do połączenia nauki i zabawy.

więcej

closeTematem przewodnim ferii zimowych w roku 2015 będą „Pionierzy Polscy”. Słowo „pionier” z łacińskiego oznacza człowieka o wielkich stopach. A człowiek o wielkich stopach robi duże kroki do przodu, przyczyniając się tym samym do postępu. Ogólnie rzecz ujmując pionier to ktoś, kto osiąga w jakiejś dziedzinie zupełnie coś nowego czyli tworzy, odkrywa, konstruuje…

Cykl warsztatów będzie tak zaplanowany, aby uczestnicy od poniedziałku do piątku mogli poznać innego wynalazcę albo odkrywcę, dzięki któremu nastąpił duży postęp w danej dziedzinie.

Termin: 19.01.2015-30.01.2015
Godziny rozpoczęcia zajęć: 9:00, 10:30, 12:00
Czas warsztatów: 90 minut
Liczba osób uczestniczących w warsztatach: 25 osób
Cena warsztatów: bilet wstępu wg cennika Muzeum: 6 zł - ulgowy, 12 zł – normalny, dzieci do 7 roku życia bezpłatnie.

Rezerwacja i szczegółowe informacje:
Dział Edukacji
tel. 22/620 04 80 wew. 106
email:edukacja@muzkol.pl

Plan ferii(PDF)

PASJA DO ODKRYWANIA
11 stycznia 2014

11 stycznia 2015 r. w ramach prowadzonego przez nas projektu „Przez pasję do nauki!” zapraszamy wszystkie dzieci, aby wspólnie tego dnia poczuć pasję do odkrywania. Zapraszamy wszystkich małych odkrywców!

więcej

closeNa podstawie mapy będziemy poszukiwać różnych skarbów niedostępnych dla oka na co dzień. Obejrzymy również wystawę „Mapy kolejowe” dzięki, której dowiemy się jak wyglądały kiedyś mapy, do czego służyły oraz jak zmieniały się na przestrzeni czasu. Podczas zajęć wspólnie opracujemy ogromną mapę linii kolejowych z różnych materiałów po których pojedzie miniaturowa ciuchcia.

Dodatkowe informacje:
Zajęcia odbędą się 11 stycznia (niedziela) dla dzieci w wieku:
3 - 6 lat godz. 10:00-12:00
6 - 12 lat godz. 12:00-14:00
Opłata za zajęcia to 10 zł za każde dziecko + bilety wstępu dla wszystkich uczestników (także opiekunów). Dzieci poniżej 7 lat zwolnione są tylko z biletu wstępu do Muzeum. O udziale w zajęciach decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy prowadzimy do dnia 9 stycznia do godz. 14:00.

UWAGA: 11 stycznia zapraszamy także na giełdę modeli kolejowych oraz na kiermasz książki kolejowej. Dla wszystkich odwiedzających tego dnia Muzeum, poza dziećmi do lat 7, obowiązuje BILET ULGOWY w cenie 6 zł.

Informacja i zapisy:
Dział Edukacji
tel. 22 620 04 80 wew. 106
email:edukacja@muzkol.pl

Druga giełda
modeli kolejowych

11 stycznia 2015 r. (niedziela) zapraszamy wszystkich modelarzy i miłośników modeli kolejowych do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie na drugą giełdę modeli kolejowych. Terminy kolejnych giełd już wkrótce.
więcej

closePierwsza giełda zorganizowana 7 grudnia okazała się dużym sukcesem. Odwiedziło nas 15 wystawców i liczne grono oglądających i kupujących.Fotorelacja z giełdy.

Idąc za ciosem postanowiliśmy, aby giełda odbywała się cyklicznie co miesiąc. Terminy kolejnych giełd już wkrótce.

Na najbliższej giełdzie 11 stycznia 2015 r. wystawcy nadal nie będą płacili za bilet wstępu do Muzeum oraz za stoliki wystawowe, a każdy z odwiedzających tego dnia nasz Muzeum zapłaci tylko za BILET ULGOWY (dzieci do lat 7 mają wstęp wolny).

Plakat Giełdy(PDF)

Wystawa
„Mapy kolejowe”

Zapraszamy na wystawę pt.: "Mapy kolejowe", która została zorganizowana pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz przy udziale Fundacji Grupy PKP jako partnera strategicznego tego przedsięwzięcia.więcej

closeNa wystawie zaprezentowanych jest 30 najciekawszych map ze zbiorów Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Celem wystawy jest udokumentowanie historycznego rozwoju sieci kolejowej w Europie od I poł. XIX wieku do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem terenów polskich oraz wkładu Polaków w budowę europejskich sieci kolejowych. Niezwykle ciekawym jest fakt, odzwierciedlony w mapach, które wyraźnie pokazują rozdzielenie systemów linii kolejowych na terenie Polski pomiędzy trzech zaborców w XIX wieku, a następnie scalenie ich w dwudziestoleciu międzywojennym.

Najcenniejszym i najstarszym eksponatem jest po raz pierwszy pokazywana kolejowa mapa ziem polskich pochodząca z 1863 roku.

Wystawie map towarzyszy pokaz fotografii przygotowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Fundację Grupy PKP w ramach projektu Wikiekspedycja kolejowa 2014. Na wystawie zaprezentowane są fotografie dwóch autorów, członków Wikiekspedycji kolejowej 2014: Michała Klincewicza i Dawida Licheniaka. Partnerem strategicznym wystawy jest Fundacja Grupy PKP, której zaangażowanie i pomoc finansowa umożliwiła realizację tego.

Plakat Wystawy(PDF)

Projekt Centrum
Edukacyjno-Turystycznego

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie przystąpiło do realizacji nowego projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie”, który pozwoli rozbudować ofertę Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie i tym samym wzbogacić ofertę turystyczną naszego regionu.

więcej

close

Projekt przewiduje przekształcenie budynku dawnego przedszkola w Sochaczewie przy ul. Towarowej 7 w nowoczesne Centrum Edukacyjno-Turystyczne, w którym powstaną sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne. Centrum, przystosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie prowadziło działalność edukacyjną związaną nie tylko z propagowaniem wiedzy na temat historii kolei, lecz także poświęconą rozwojowi potencjału turystycznego miasta i jego okolic. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2014 r.Opis Projektu (PDF)


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa


Program Regionalny Narodowa Startegia Spójności Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

<grudzień 2014>
PnWtŚrCzPtSoN
2425
Dzień Kolejarza
2627282930
Salonka Bieruta
123
Dzień Niepełnosprawnych
456
Mikołajki
7
Giełda modeli
89
Sympozjum
1011121314
15161718192021
22232425
Muzeum nieczynne
26
Muzeum nieczynne
2728
2930311
Muzeum nieczynne
234


Polecany film:
Wirtualne wycieczki po muzeum:


Wirtualna wycieczka Warszawa Wirtualna wycieczka Sochaczew
Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” Dla naszych małych uczestników lekcji muzealnych mamy specjalne zeszyty edukacyjne pt.: „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”. Znajdą w nim wiele zadań i zagadek, z których będą mogli nauczyć się ekologicznych zachowań, a także poznają ekologiczne środki transportu. Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 13.200,00 zł.
Więcej...
Informacja dotycząca przyszłości Muzeum W związku z podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy UM Województwa Mazowieckiego, a PKP dotyczącego powstania nowej instytucji zapraszamy do zapoznania się z komunikatem Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
więcej...
Ekologiczna ścieżka w muzealnym skansenie Głównym celem zrealizowanego przez nas projektu pn. „Infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie pn. WĄSKOTORÓWKĄ DO PUSZCZY dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 45.500,00 zł” jest poszerzenie tematyki edukacyjnej realizowanej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Więcej...
Biuletyn nr 5 Zachęcamy do zapoznania się z piątym numerem Biuletynu Warszawa Główna. W najnowszym numerze, jak zawsze znajdują się informacje o bieżącej działalności Muzeum, jak i ciekawe artykuły poświęcone historii kolei.
Więcej...
Prowadzimy zapisy do Klubu Małego Miłośnika
Muzeum Kolejnictwa „Parowozik”
Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 6 do 13 lat do Klubu Małego Miłośnika Muzeum Kolejnictwa „Parowozik”. Celem klubu jest rozpowszechnianie wiedzy o historii kolei w Polsce i na świecie oraz rozwijanie w dzieciach ekspresji twórczej i kreatywności.
Więcej...