Czwartek 8.10.2015, Muzeum w Warszawie dzisiaj czynne: 9.00 - 16.00, Oddział Sochaczew: 10.00 - 16.00

AKTUALNOŚCI

Kiermasz książki kolejowej
11 października

W najbliższą niedzielę 11 października w godzinach 10.00–14.00 odbędzie się kiermasz książek o tematyce kolejowej. Będzie można nabyć bestsellery wydawnicze, książki historyczne, naukowe oraz książkowe nowości dotyczące kolejnictwa w Polsce i na świecie.więcej

close
Zakres tematyczny wydawnictw obejmuje historię dróg żelaznych, początku kolei na ziemiach polskich, rozwoju transportu szynowego, a także zabytków trakcji parowej oraz wielu innych.

Wśród wystawionych pozycji będą cenne książki i periodyki z II połowy XIX w. i okresu międzywojennego, a wśród nich prawdziwe „perełki'' wydawnicze.

Wszystkie książki wystawione na naszym kiermaszu są w bardzo dobrym stanie.

Kiermasz odbędzie się w dużej sali wystawowej.Pociąg RETRO do Puszczy
Sochaczew - 10 października

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zaprasza w sobotę 10 października na wycieczkę turystycznym pociągiem RETRO do Puszczy Kampinoskiej. Będzie to jedna z ostatnich okazji w tym roku na przejażdżkę, gdyż pociąg RETRO będzie kursował do 24 października.więcej

closeGdzie: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, Osada Puszczańska w Tułowicach, Puszcza Kampinoska (Wilcze Tułowskie).

Kiedy: 10.10.2015 r. od godz. 9.50 do godz. 15.20

Co się będzie działo:

• zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
• przejazd pociągiem RETRO
• spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej
• grill i ognisko w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach

Bilety na pociąg RETRO do nabycia w kasie w Sochaczewie (tel. 46 862 59 75) i Warszawie (tel. 22 620 04 80 wew. 119). Rezerwacja biletów również pod adresem rezerwacja@muzkol.pl."Pasażer relacji..."
Projekt edukacyjny - od 11 czerwca

11 czerwca ruszył program edukacyjny pn.: "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń". Jest on skierowany do przedszkoli, szkół oraz grup osób dorosłych. W jego ramach organizowane są lekcje muzealne nawiązujące do dwóch okrągłych rocznic.więcej

close


Pierwszą z nich jest 170. rocznica powstania Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej - pierwszej linii kolejowej na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego. Drugą jest 90. rocznica śmierci Władysława Reymonta, wybitnego polskiego pisarza i noblisty, który przez kilka lat był pracownikiem nowopowstałej linii kolejowej łączącej Warszawę z granicą zaboru austriackiego.

Programowi edukacyjnemu pn.: "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń" towarzyszy wystawa pod tym samym tytułem. Jest ona zlokalizowana we wnętrzu zabytkowego wagonu pasażerskiego z początku XX w. znajdującego się na terenie skansenu muzeum. Umiejscowienie wystawy w wagonie pozwala lepiej poczuć atmosferę tamtych czasów i umożliwia wybranie się w niesamowitą podróż w towarzystwie najsławniejszego kolejarza wśród polskich pisarzy.

Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.

Wystawa dostępna także dla uczestników zajęć Lato na Głównym. Osoby indywidualne odwiedzające nasze muzeum będą mogli zobaczyć wystawę do listopada br. w każdą OSTATNIĄ NIEDZIELĘ MIESIĄCA, czyli: 28.06, 26.07, 30.08, 27.09, 25.10, 29.11.2015.. Program edukacyjny "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń" (PDF) Plakat wystawy (JPG)<październik 2015>
PnWtŚrCzPtSoN
282930
Czas obrazów
123
Pociąg RETRO
4
Weekend z parowozem
5678910
Pociąg RETRO
11
Giełda modeli
121314151617
Pociąg RETRO
18
192021222324
Pociąg RETRO
25
Salonka Bieruta
2627282930
Wystawa
311
2345678
Giełda modeli


Film pt.: "Sochaczewska Kolej Wąskotorowa"
Nasz kanał na YT:
Wirtualne wycieczki po muzeum:


Wirtualna wycieczka Warszawa Wirtualna wycieczka Sochaczew


Pociąg retro w Warszawie z okazji 170-lecia „Wiedenki” - 3-4 października
Fotorelacja
Konserwacja wagonu osobowego Bxh 462 (Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie)
Zdjęcia
"Warsztaty Mechaniczne Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej"
Czytaj
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z p.o. Dyrektora Panem Cezarym Karpińskim, który znalazł się w najnowszym wydaniu Kuriera Kolejowego.
Wywiad
Zwiększenie dotacji celowej na remont parowozu Px29-1704

6 lipca br. Sejmik Województwa Mazowieckiego w uchwale 63/15 m.in. zwiększył dotację celową dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie o kwotę 579 500 zł z przeznaczeniem na remont parowozu wąskotorowego Px29-1704 znajdującego się w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jeszcze w tym roku parowóz ma przejść remont, aby od przyszłego sezonu, po kilkuletniej przerwie, znów mógł poprowadzić skład pociągu RETRO. Będzie to jedyny na świecie czynny parowóz tej serii oraz jedyny kursujący parowóz na Mazowszu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt jego ponownego uruchomienia.
Więcej

Konserwacja parowozów Os24-10 i Bn2t Henschel Sohn Cassel
Zdjęcia
Czeski projekt teatralny pt.: „Pociąg Lustig – Pociąg Wolności” podbił serca widzów - 25 i 26 czerwca
Fotorelacja
Muzeum Kolejnictwa na konferencji naukowo-technicznej pt.: "Projektowanie, wytwarzanie i eksploatacja pojazdów szynowych"

W dniach 24-26 czerwca w Hotelu OSSA Congress SPA w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbyła się konferencja naukowo-techniczna pt.: "Projektowanie, wytwarzanie i eksploatacja pojazdów szynowych" zorganizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (Muzeum Kolejnictwa w Warszawie jest jednym ze współorganizatorów). Przewodniczącym Sesji I w dniu 24 czerwca był p.o. Dyrektora Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - Cezary Karpiński. Dwóch pracowników Muzeum: inż. Adam Gerstmann i adj. Anna Kozelska wystąpili tego dnia z referatami na temat historii taboru kolejowego oraz parowozów w zbiorach Muzeum Kolejnictwa.
Program konferencji

Wernisaż wystawy pt.: "10 lat Kolei Mazowieckich"

18 czerwca o godz. 18:00 w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie odbył się wernisaż wystawy pt.: "10 lat Kolei Mazowieckich". Wystawa potrwa do 18 sierpnia 2015 r.
Fotorelacja

Decyzje Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie przyszłości Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

W związku z przyjętymi w dniu 15 czerwca 2015 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwałami: Uchwała 54/15 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie zamiaru likwidacji samorządowej instytucji kultury pn.: „Muzeum Kolejnictwa w Warszawie” i Uchwała 55/15 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. samorządowej instytucji kultury pn.: „Stacja Muzeum” oraz nadania jej statutu informujemy, że powyższe uchwały nie zakładają przeniesienia Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, ale jego likwidację i powstanie nowej instytucji, do której będą przekazane zbiory Muzeum Kolejnictwa.
Na chwilę obecną warunki na podstawie których ma się to odbyć, są zawarte w umowie pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, który jest organizatorem Muzeum oraz Polskimi Kolejami Państwowymi S.A.
Więcej

Posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego w siedzibie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - 9 czerwca 2015 r.

9 czerwca w Sali Lustrzanej Muzeum Kolejnictwa odbyło się posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W porządku obrad znalazły się dwa punkty dotyczące przyszłości Muzeum Kolejnictwa: 1. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji samorządowej instytucji kultury pn.: „Muzeum Kolejnictwa w Warszawie”. 2. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. samorządowej instytucji kultury pn.: „Stacja Muzeum” oraz nadania jej statutu.
Fotorelacja

Znaczek turystyczny o Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

W sklepiku muzealnym w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczęliśmy sprzedaż specjalnego znaczka turystycznego przedstawiającego parowóz Px-29 - jeden z najwartościowszych eksponatów sochaczewskiego muzeum. Cena znaczka wynosi 7 zł.

Antologia kolejowa „Pociąg naszego wieku”

Z wielką przyjemnością przedstawiamy antologię kolejową „Pociąg naszego wieku” (wydawnictwo Komograf i Literacka pkp-jazda), której jednym z patronów medialnych jest Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Więcej

Nowy folder „Sochaczewska Kolej Wąskotorowa”
„Sochaczew Narrow Gauge Railway”
„Schmalspurbahn in Sochaczew”

W 2014 roku w ramach projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie” wydano folder dotyczący Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku i niemiecku. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
Do pobrania (Download, Herunterladen)

Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”

Dla naszych małych uczestników lekcji muzealnych mamy specjalne zeszyty edukacyjne pt.: „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”. Znajdą w nim wiele zadań i zagadek, z których będą mogli nauczyć się ekologicznych zachowań, a także poznają ekologiczne środki transportu. Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 13.200,00 zł.
Więcej...