Czwartek 30.7.2015, Muzeum w Warszawie dzisiaj czynne: 9.00 - 16.00, Oddział Sochaczew: 10.00 - 16.00

AKTUALNOŚCI

Niedziela z Salonką Bieruta
26 lipca

W najbliższą niedzielę 26 lipca wszystkich miłośników historii i nie tylko zapraszamy do zwiedzania wnętrza niedostępnej na co dzień Salonki Bieruta – reprezentacyjnego wagonu, którym podróżowali dygnitarze PRL-u, wśród nich Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, czy Józef Cyrankiewicz.


więcej

closeWagon ten był jednym z dwóch wagonów restauracyjnych zbudowanych w 1939 r. w Zakładach im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu na zamówienie Francuskiego Międzynarodowego Towarzystwa Wagonów Sypialnych i Wielkich Ekspresów Europejskich (C.I.W.L.).

W latach 1947-1952 był wagonem reprezentacyjnym Prezydenta PRL – Bolesława Bieruta, potem podróżowali nim po kraju i całej Europie również inni ówcześni dygnitarze. W wagonie zachowano oryginalne wnętrza z przełomu lat 40. i 50. XX w.

Salonka Bieruta, ze względu na dużą wartość muzealną, na co dzień jest niedostępna dla zwiedzających. Jest otwarta dla gości Muzeum w KAŻDĄ OSTATNIĄ NIEDZIELĘ MIESIĄCA w terminach: 26.VII, 30.VIII, 27.IX, 25.X, 29.XI.

Tego dnia oprócz Salonki będzie można zobaczyć również niedostępną na co dzień wystawę pt.: "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń" poświęconą Władysławowi Reymontowi i 170-tej rocznicy Kolei Warszawsko-wiedeńskiej. Wystawa jest urządzona we wnętrzu zabytkowego wagonu osobowego z początku XX wieku.

Wakacje z wąskotorówką 2015
– niedziela z parowozem Px49–1794

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczyna cykl niedziel tematycznych w ramach „Wakacji z wąskotorówką”. Pierwsze spotkanie zostanie poświęcone parowozowi Px49–1794, który został wyprodukowany w 1950 r. w Pierwszej Fabryce Lokomotyw "Fablok" w Chrzanowie.


więcej

close


Nasi goście będą mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić budkę maszynisty parowozu, która zwyczajowo nie jest udostępniana.

Gdzie: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, ul. Towarowa 7.
Kiedy: 26.07.2015 r. od godz. 13.00 do 16.00.
Wstęp: bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 6 zł.

Co się będzie działo:

• 13.00 – rozpoczęcie imprezy,
• 13.20 – 15.30 Muzealna Gra Terenowa z nagrodami,
• 13.20 – 16.00 gry i zabawy dla najmłodszych,
• 13.00 – 16.00 ekspozycja wagonu motorowego MBd1–130 z wagonem 1AW,
• 13.20 – 14.00 prezentacja parowozu Px49–1794,
• 14.00 – 14.45 zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem,
• 14.30 – 16.00 przejazdy drezyną,
• 15.00 – 15.30 konkurs wiedzy o Muzeum Kolei Wąskotorowej z nagrodami,
• 15.30 – 16.00 rozdanie nagród i zakończenie imprezy.

Zachęcamy do zabrania ze sobą własnych kocy, prowiantu i aparatów fotograficznych.
Px49–1794 (JPG)Wystawa w Muzeum Literatury
"Pociągi. Czas miniony. Czas zatrzymany".

Wystawa zorganizowana została przez Muzeum Literatury w Warszawie we współpracy z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Jest prezentowana w Muzeum Literatury od 16 lipca do 14 września 2015.więcej

close
Muzeum Literatury w Warszawie zakupiło zbiór wczesnych prac Wojciecha Weissa powstałych w latach 80. i 90. XIX wieku. Malowane w podkrakowskim Płaszowie przedstawiają stację kolejową, pociągi, okoliczny pejzaż. Obrazy te wielokrotnie opisywane i reprodukowane weszły na stałe do kanonu sztuki polskiej.

Stały się one punktem wyjścia dla zorganizowania wystawy problemowej zatytułowanej: „Pociągi. Czas miniony. Czas zatrzymany”. W jej skład, oprócz prac Weissa wchodzą dzieła innych artystów: Rafała Malczewskiego, Bronisława Linkego, Brunona Schulza, Władysława Hasiora, Jacka Sroki i Marka Ałaszewskiego.

Muzeum Kolejnictwa wypożyczyło na ekspozycję część swoich zbiorów m.in.: model parowozu Tkt48, aparat telefoniczny MB typ A12, lampy naftowe, czy sztandary kolejowe.

Wystawie towarzyszy projekt autorski wybitnego filmologa Jana Słodowskiego zatytułowany „Kino kolejowe”, w którym począwszy od 22 lipca, w Muzeum Literatury prezentowane będą wybitne filmy o tej tematyce.

Po zakończeniu wystawy w Muzeum Literatury w Warszawie ekspozycja będzie następnie prezentowana w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Więcej informacji na stronie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.LATO NA GŁÓWNYM
1 LIPCA - 28 SIERPNIA

1 lipca rozpoczynamy wakacyjne zajęcia dla dzieci pn.LATO NA GŁÓWNYM. Hasłem tegorocznych zajęć będzie „Kolejowy zawrót głowy”. Zajęcia będą prowadzone przez całe wakacje od wtorku do piątku, aż do 28 sierpnia.więcej

closeW czasie Lata na Głównym podążać będziemy śladami Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, której jubileusz 170 lat obchodzimy w tym roku.

Celem naszego projektu jest pogłębianie wiedzy na temat początków kolejnictwa na ziemiach polskich, zdobycie umiejętności chronologicznego uporządkowania osiągnięć cywilizacyjnych i postępu technicznego w XIX i XX wieku, a także przybliżenie postaci Władysława Reymonta.

Zajęcia odbywać się będą w zabytkowym wagonie, w którym znajduje się wystawa pt.: "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń”. Tajemniczy pasażer to osoba, dla której służba na Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej miała istotny wpływ na rozwój twórczości literackiej.

Udział w zajęciach jest BEZPŁATNY. Obowiązuje jedynie bilet wstępu wg cennika muzealnego.

Na zajęcia obowiązują zapisy:
Dział Edukacji
Muzeum Kolejnictwa w Warszawie
tel. 22 620 04 80 wew. 106
e-mail: edukacja@muzkol.pl

Plakat (JPG)"STACJA PLANSZÓWKA"
WAKACYJNY GAMES ROOM

W wakacje Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, wraz ze sklepem Replikator.pl zapraszają do muzealnego games roomu, w którym będzie można zagrać w popularne gry planszowe związane z kolejnictwem, takie jak np.: "Wsiąść do Pociągu: Europa" ("Ticket to Ride: Europe").


więcej

closeGames room będzie otwarty w każdy wakacyjny poniedziałek począwszy od 29 czerwca do 24 sierpnia w godz. 10:00-12:00. W tych godz. będzie z nami przedstawiciel sklepu Replikator.pl, który zaprezentuje gry i wyjaśni ich zasady.

Oprócz gry "Wsiąść do Pociągu: Europa" będą można zagrać też w inne gry z kategorii gier rodzinnych, imprezowych i logicznych. Gry dobrane będą tak, aby nie sprawiały dużo problemu grającym i pozwoliły miło spędzić czas osobom w przedziale wiekowym od 5 lat do 105 lat :)

30 sierpnia (niedziela) odbędzie się podsumowanie naszych spotkań połączone z miniturniejem z nagrodami.

WSTĘP WOLNY

Szczegółowe informacje:
Dział Edukacji:
tel. 22/620 04 80 wew. 106
e-mail:edukacja@muzkol.pl

Partner "Stacji Planszówka"

"10 lat Kolei Mazowieckich"
Wystawa od 19 czerwca do 18 sierpnia

W 2015 r. Koleje Mazowieckie obchodzą 10-lecie swojej działalności. Z tej okazji w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w terminie 19 czerwca – 18 sierpnia 2015 r. będzie można oglądać wystawę ukazującą dorobek tych 10 lat.więcej

close


Na ekspozycji zgromadzone będą najcenniejsze przedmioty związane z Kolejami Mazowieckimi, m.in. mundury, sztandary i modele pociągów. Wystawa pokaże też jak na przestrzeni 10 lat zmieniał się tabor tego największego obecnie przewoźnika kolejowego na Mazowszu.

Zostaną także zaprezentowane fotografie podsumowujące okres 10-letniej działalności Kolei Mazowieckich, ukazujące jak zmienił się park taborowy spółki, a także prace laureatów konkursu fotograficznego „Cztery Pory Roku” oraz konkursu plastycznego „Kolej przyszłości”.

Organizatorami wystawy jest Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz Koleje Mazowieckie – KM sp. z o.o.

Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.

Patronat medialny nad wystawą objęli: TVP Warszawa, Rynek Kolejowy, portal kulturalnie.waw.pl oraz Radio Dla Ciebie.
Historia Kolei Mazowieckich w skrócie (PDF) Plakat (JPG)"RAZ DWA TRZY..."
20 CZERWCA - 6 WRZEŚNIA

Międzymuzealna gra „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty” doczekała się swojego pierwszego jubileuszu. Już po raz piąty w czasie wakacji rodziny z dziećmi będą mogły rozwiązać tajemnice i łamigłówki związane z historią Warszawy.więcej

closeTym razem przekonamy się, jak pomysłowi i przedsiębiorczy byli mieszkańcy stolicy oraz jak często nie pamiętamy o tym, że mamy się czym chwalić w Europie.

Na wspólną przygodę zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego oraz współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, Korczakianum – pracownia naukowa Muzeum Warszawy, Miejski Ogród Zoologiczny, Muzeum Gazownictwa, Muzeum Geologiczne PIG-PIB, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Historyczne w Legionowie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Ziemi PAN, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, Towarzystwo Ubezpieczeń Prudential oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Czas trwania gry: 20 czerwca – 6 września 2015 roku.

Szczegóły na: www.razdwatrzywarszawiak.pl

Plakat (JPG)

"Pasażer relacji..."
Projekt edukacyjny - od 11 czerwca

11 czerwca ruszył program edukacyjny pn.: "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń". Jest on skierowany do przedszkoli, szkół oraz grup osób dorosłych. W jego ramach organizowane są lekcje muzealne nawiązujące do dwóch okrągłych rocznic.więcej

close


Pierwszą z nich jest 170. rocznica powstania Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej - pierwszej linii kolejowej na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego. Drugą jest 90. rocznica śmierci Władysława Reymonta, wybitnego polskiego pisarza i noblisty, który przez kilka lat był pracownikiem nowopowstałej linii kolejowej łączącej Warszawę z granicą zaboru austriackiego.

Programowi edukacyjnemu pn.: "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń" towarzyszy wystawa pod tym samym tytułem. Jest ona zlokalizowana we wnętrzu zabytkowego wagonu pasażerskiego z początku XX w. znajdującego się na terenie skansenu muzeum. Umiejscowienie wystawy w wagonie pozwala lepiej poczuć atmosferę tamtych czasów i umożliwia wybranie się w niesamowitą podróż w towarzystwie najsławniejszego kolejarza wśród polskich pisarzy.

Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.

Wystawa dostępna także dla uczestników zajęć Lato na Głównym. Osoby indywidualne odwiedzające nasze muzeum będą mogli zobaczyć wystawę do listopada br. w każdą OSTATNIĄ NIEDZIELĘ MIESIĄCA, czyli: 28.06, 26.07, 30.08, 27.09, 25.10, 29.11.2015.. Program edukacyjny "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń" (PDF) Plakat wystawy (JPG)<lipiec 2015>
PnWtŚrCzPtSoN
29301
LNG Pociąg RETRO
23
Spektakl Peronovo
4
Pociąg RETRO
5
678
Pociąg RETRO
91011
Pociąg RETRO
12
Giełda modeli
131415
Pociąg RETRO
16
Wernisaż wystawy
1718
Pociąg RETRO
19
202122
Pociąg RETRO
232425
Pociąg RETRO
26
Salonka Bieruta
272829
Pociąg RETRO
30311
Pociąg RETRO
2
345
Pociąg RETRO
678
Pociąg RETRO
9
Giełda modeli


Film pt.: "Sochaczewska Kolej Wąskotorowa"
Nasz kanał na YT:
Wirtualne wycieczki po muzeum:


Wirtualna wycieczka Warszawa Wirtualna wycieczka SochaczewWernisaż wystawy pt.: „Pociągi. Czas miniony. Czas zatrzymany” – Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie - 16 lipca
Fotorelacja
Konserwacja parowozu wojskowego Tx-1958 - Typ HF Dn2t z 1918 r. w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
Zdjęcia
Zwiększenie dotacji celowej na remont parowozu Px29-1704

6 lipca br. Sejmik Województwa Mazowieckiego w uchwale 63/15 m.in. zwiększył dotację celową dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie o kwotę 579 500 zł z przeznaczeniem na remont parowozu wąskotorowego Px29-1704 znajdującego się w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jeszcze w tym roku parowóz ma przejść remont, aby od przyszłego sezonu, po kilkuletniej przerwie, znów mógł poprowadzić skład pociągu RETRO. Będzie to jedyny na świecie czynny parowóz tej serii oraz jedyny kursujący parowóz na Mazowszu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt jego ponownego uruchomienia.
Więcej

Podziękowania Pana Ambasadora Republiki Czeskiej Jakuba Karfíka dla Muzeum Kolejnictwa za pomoc w organizacji projektu "Pociąg Lustig - Pociąg Wolności 2015"
Pokaż
"Pan Wigwam" zagrał "Peronovo", czyli teatr improwizowany w Muzeum Kolejnictwa - 3 lipca
Fotorelacja
Konserwacja parowozów Os24-10 i Bn2t Henschel Sohn Cassel
Zdjęcia
Czeski projekt teatralny pt.: „Pociąg Lustig – Pociąg Wolności” podbił serca widzów - 25 i 26 czerwca
Fotorelacja
Rocznica rozpoczęcia działalności Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w budynku Warszawa Główna

1 lipca 2015 r. upływa 43 rocznica rozpoczęcia działalności Muzeum Kolejnictwa w Warszawie w budynku Warszawa Główna przy ul. Towarowej 3 (dawniej Towarowej 1), gdzie mieści się do dziś. Nastąpiło to 1 lipca 1972 r.
Historia Muzeum

Muzeum Kolejnictwa na konferencji naukowo-technicznej pt.: "Projektowanie, wytwarzanie i eksploatacja pojazdów szynowych"

W dniach 24-26 czerwca w Hotelu OSSA Congress SPA w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbyła się konferencja naukowo-techniczna pt.: "Projektowanie, wytwarzanie i eksploatacja pojazdów szynowych" zorganizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (Muzeum Kolejnictwa w Warszawie jest jednym ze współorganizatorów). Przewodniczącym Sesji I w dniu 24 czerwca był p.o. Dyrektora Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - Cezary Karpiński. Dwóch pracowników Muzeum: inż. Adam Gerstmann i adj. Anna Kozelska wystąpili tego dnia z referatami na temat historii taboru kolejowego oraz parowozów w zbiorach Muzeum Kolejnictwa.
Program konferencji

Wernisaż wystawy pt.: "10 lat Kolei Mazowieckich"

18 czerwca o godz. 18:00 w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie odbył się wernisaż wystawy pt.: "10 lat Kolei Mazowieckich". Wystawa potrwa do 18 sierpnia 2015 r.
Fotorelacja

Decyzje Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie przyszłości Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

W związku z przyjętymi w dniu 15 czerwca 2015 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwałami: Uchwała 54/15 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie zamiaru likwidacji samorządowej instytucji kultury pn.: „Muzeum Kolejnictwa w Warszawie” i Uchwała 55/15 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. samorządowej instytucji kultury pn.: „Stacja Muzeum” oraz nadania jej statutu informujemy, że powyższe uchwały nie zakładają przeniesienia Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, ale jego likwidację i powstanie nowej instytucji, do której będą przekazane zbiory Muzeum Kolejnictwa.
Na chwilę obecną warunki na podstawie których ma się to odbyć, są zawarte w umowie pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, który jest organizatorem Muzeum oraz Polskimi Kolejami Państwowymi S.A.
Więcej

Dyplom gratulacyjny dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

W ramach podziękowań za udział w tegorocznej edycji pikniku pn.: "Wolski Korowód" Muzeum Kolejnictwa w Warszawie otrzymało od władz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy dyplom gratulacyjny. Wcześniej, 10 maja, wspólnie z Urzędem Dzielnicy Wola m.st. Warszawy zorganizowaliśmy widowisko historyczne z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. pn.: "Dni zwycięstwa". Na pewno nie były to ostatnie wspólne przedsięwzięcia.
Pokaż

Posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego w siedzibie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - 9 czerwca 2015 r.

9 czerwca w Sali Lustrzanej Muzeum Kolejnictwa odbyło się posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W porządku obrad znalazły się dwa punkty dotyczące przyszłości Muzeum Kolejnictwa: 1. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji samorządowej instytucji kultury pn.: „Muzeum Kolejnictwa w Warszawie”. 2. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. samorządowej instytucji kultury pn.: „Stacja Muzeum” oraz nadania jej statutu.
Fotorelacja

Znaczek turystyczny o Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

W sklepiku muzealnym w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczęliśmy sprzedaż specjalnego znaczka turystycznego przedstawiającego parowóz Px-29 - jeden z najwartościowszych eksponatów sochaczewskiego muzeum. Cena znaczka wynosi 7 zł.

Podpisanie umowy dotyczącej wyposażenia Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

17 kwietnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie doszło do podpisania umowy pomiędzy zarządem Województwa Mazowieckiego, a Muzeum Kolejnictwa w Warszawie o dofinansowanie zakupu wyposażenia dla Oddziału w Sochaczewie.
fot. Urząd Marszałkowski
Więcej

Antologia kolejowa „Pociąg naszego wieku”

Z wielką przyjemnością przedstawiamy antologię kolejową „Pociąg naszego wieku” (wydawnictwo Komograf i Literacka pkp-jazda), której jednym z patronów medialnych jest Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Więcej

Nowy folder „Sochaczewska Kolej Wąskotorowa”
„Sochaczew Narrow Gauge Railway”
„Schmalspurbahn in Sochaczew”

W 2014 roku w ramach projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie” wydano folder dotyczący Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku i niemiecku. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
Do pobrania (Download, Herunterladen)

Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”

Dla naszych małych uczestników lekcji muzealnych mamy specjalne zeszyty edukacyjne pt.: „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”. Znajdą w nim wiele zadań i zagadek, z których będą mogli nauczyć się ekologicznych zachowań, a także poznają ekologiczne środki transportu. Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 13.200,00 zł.
Więcej...

Informacja dotycząca przyszłości Muzeum

W związku z podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy UM Województwa Mazowieckiego, a PKP dotyczącego powstania nowej instytucji zapraszamy do zapoznania się z komunikatem Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
więcej...

Ekologiczna ścieżka w muzealnym skansenie

Głównym celem zrealizowanego przez nas projektu pn. „Infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie pn. WĄSKOTORÓWKĄ DO PUSZCZY dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 45.500,00 zł” jest poszerzenie tematyki edukacyjnej realizowanej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Więcej...