Poniedziałek 24.11.2014, Muzeum w Warszawie dzisiaj czynne: 9.00 - 16.00 (Wstęp Wolny), Oddział Sochaczew: nieczynny

AKTUALNOŚCI

Co łączy Andrzejki z bezpieczeństwem na przejazdach kolejowych???

Na to pytanie odpowiemy najmłodszym miłośnikom kolei oraz ich rodzicom
30 listopada. Ten dzień wszystkim kojarzy się z wróżbami andrzejkowymi: laniem wosku, wróżeniem z kart czy tez huczną zabawą imieninową. Natomiast Muzeum Kolejnictwa w Warszawie proponuje Wam zajęcia w zupełnie innym charakterze, w których imię Andrzej odegra równie znaczącą rolę.

więcej

closePodczas zajęć zostaną wyjaśnione zasady sygnalizacji świetlnej oraz bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych i peronach. Dodatkowo zostanie przeczytane opowiadanie Doroty Malinowskie pt.: Aban i zbuntowane rogatki. Napisane wierszem opowiadanie o żółtym słoniu i jego przyjaciołach ma na celu nauczenie najmłodszych jak się zachować na przejazdach kolejowych. Ponadto będzie wyświetlony krótki animowany film, który pozwoli poznać znaczenie znaków ustawionych przy przejazdach kolejowych jak również nauczy bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych.

Zajęcia z wykorzystaniem opowiadania autorki Doroty Malinowskiej pt.: Aban i zbuntowane rogatki i filmu będzie najlepszym sposobem na pogłębienie wiedzy oraz sposobem na spędzenie wspólnego popołudnia z rodziną.Zapisy na zajęcia przyjmujemy do 28 listopada (piątek) do godz. 16:00.

Informacje i zapisy
Dział Edukacji
tel. 22 620-04-80 wew.106
email:edukacja@muzkol.pl

Wystawa
„Mapy kolejowe”
Już czynna

Jest już czynna czynna wystawa Mapy kolejowe, która została zorganizowana pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz przy udziale Fundacji Grupy PKP jako partnera strategicznego tego przedsięwzięcia.więcej

closeNa wystawie zaprezentowanych zostanie 30 najciekawszych map ze zbiorów Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Celem wystawy jest udokumentowanie historycznego rozwoju sieci kolejowej w Europie od I poł. XIX wieku do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem terenów polskich oraz wkładu Polaków w budowę europejskich sieci kolejowych. Niezwykle ciekawym jest fakt, odzwierciedlony w mapach, które wyraźnie pokazują rozdzielenie systemów linii kolejowych na terenie Polski pomiędzy trzech zaborców w XIX wieku, a następnie scalenie ich w dwudziestoleciu międzywojennym.

Najcenniejszym i najstarszym eksponatem będzie po raz pierwszy pokazywana kolejowa mapa ziem polskich pochodząca z 1863 roku.

Wystawie map będzie towarzyszyć pokaz fotografii przygotowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Fundację Grupy PKP w ramach projektu Wikiekspedycja kolejowa 2014. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie dwóch autorów, członków Wikiekspedycji kolejowej 2014: Michała Klincewicza i Dawida Licheniaka. Partnerem strategicznym wystawy jest Fundacja Grupy PKP, której zaangażowanie i pomoc finansowa umożliwiła realizację tego.

Plakat Wystawy(PDF)

30 listopada
Specjalny Przejazd Koleją
Wąskotorową

30 listopada tego roku przypada 30 rocznica ostatniego rozkładowego kursu pociągu Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Skład ze stacji Sochaczew Wąskotorowy do stacji Wyszogród wyjechał o godz. 15:35.

więcej

closeZ tej okazji zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników kolei i nie tylko do świętowania razem z nami tej rocznicy w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

W programie m.in.
• godz. 12:00 i 13:00 - zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
• zwiedzanie niedostępnej na co dzień Salonki Jaruzelskiego
• godz. 14:00 - przejazd pociągiem RETRO na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Chodaków – Sochaczew Wąskotorowy (w cenie biletu wstępu)
• godz. 15:35 – symboliczne zamknięcie Muzeum w godzinę ostatniego odjazdu pociągu rozkładowego 30 lat temu

UWAGA: Dla wszystkich zwiedzających darmowa kawa i herbata!!!

Bilety: Normalny - 12,00 zł Ulgowy - 6,00 zł Dzieci do lat 7 - wstęp bezpłatny

Kontakt:
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie
tel. 46 862-59-75
email:promocja@muzkol.pl

Projekt Centrum
Edukacyjno-Turystycznego

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie przystąpiło do realizacji nowego projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie”, który pozwoli rozbudować ofertę Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie i tym samym wzbogacić ofertę turystyczną naszego regionu.

więcej

close

Projekt przewiduje przekształcenie budynku dawnego przedszkola w Sochaczewie przy ul. Towarowej 7 w nowoczesne Centrum Edukacyjno-Turystyczne, w którym powstaną sale wystawowe, dydaktyczne i konferencyjne. Centrum, przystosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie prowadziło działalność edukacyjną związaną nie tylko z propagowaniem wiedzy na temat historii kolei, lecz także poświęconą rozwojowi potencjału turystycznego miasta i jego okolic. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2014 r.Opis Projektu (PDF)


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa


Program Regionalny Narodowa Startegia Spójności Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

<listopad 2014>
PnWtŚrCzPtSoN
27282930311
Muzeum Nieczynne
2
3456789
1011
Muzeum Czynne
1213141516
Lekcja Muzealna
1718192021
Mapy Kolejowe
2223
Kiermasz Książki
2425
Dzień Kolejarza
2627282930
Salonka Bieruta
123
Dzień Niepełnosprawnych
456
Mikołajki
7
Giełda modeli


Polecany film:
Wirtualne wycieczki po muzeum:


Wirtualna wycieczka Warszawa Wirtualna wycieczka Sochaczew
Mikołajki 2014 Małych miłośników kolei zapraszamy do naszego Muzeum na wyjątkowe „Mikołajkowe Spotkanie”, które odbędzie się już niebawem bo 6 grudnia 2014 r. W programie między innymi gry o zabawy oraz zwiedzanie Muzeum.
więcej...
Informacja dotycząca przyszłości Muzeum W związku z podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy UM Województwa Mazowieckiego, a PKP dotyczącego powstania nowej instytucji zapraszamy do zapoznania się z komunikatem Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
więcej...
Informacja dla kolekcjonerów Zapraszamy wszystkich kolekcjonerów oraz modelarzy do prezentacji swoich zbiorów na giełdzie modeli kolejowych, która odbędzie się 7 grudnia br. w naszym Muzeum.

Dodatkowe informacje:
Dział Promocji i Marketingu
tel. 22/620 04 80 wew. 112
email: promocja@muzkol.pl

Mini Wystawa pn. „POLSKIE POCIĄGI PANCERNE” Zapraszamy do zobaczenie mini wystawy pn. „POLSKIE POCIĄGI PANCERNE”, która od października br. gości na naszych salach wystawowych.
Ekologiczna ścieżka w muzealnym skansenie Głównym celem zrealizowanego przez nas projektu pn. „Infrastruktura terenowa służąca edukacji ekologicznej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie pn. WĄSKOTORÓWKĄ DO PUSZCZY dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 45.500,00 zł” jest poszerzenie tematyki edukacyjnej realizowanej w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.
Więcej...
Biuletyn nr 5 Zachęcamy do zapoznania się z piątym numerem Biuletynu Warszawa Główna. W najnowszym numerze, jak zawsze znajdują się informacje o bieżącej działalności Muzeum, jak i ciekawe artykuły poświęcone historii kolei.
Więcej...
Prowadzimy zapisy do Klubu Małego Miłośnika
Muzeum Kolejnictwa „Parowozik”
Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 6 do 13 lat do Klubu Małego Miłośnika Muzeum Kolejnictwa „Parowozik”. Celem klubu jest rozpowszechnianie wiedzy o historii kolei w Polsce i na świecie oraz rozwijanie w dzieciach ekspresji twórczej i kreatywności.
Więcej...