Wtorek 1.9.2015, Muzeum w Warszawie dzisiaj czynne: 9.00 - 16.00, Oddział Sochaczew: 10.00 - 16.00

AKTUALNOŚCI

WOLSKIE ROGATKI
MUZYCZNE IMPRESJE O KULTURZE WOLI

13 września w godz. 14:00-16:00 zapraszamy do Muzeum Kolejnictwa na III edycję plenerowych impresji muzycznych o kulturze Woli "Wolskie Rogatki". Tematem tegorocznej edycji będzie "Proletariacka WOLA - 170. rocznica otwarcia Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej"więcej

closeW programie:

godz. 14:00 - wykład tematyczny: "Kolej na Woli oraz rozbudowa kolei początkiem rozwoju gospodarczego ziem polskich" - inż. Adam Gerstmann - kierownik Sekcji Technicznej Muzeum Kolejnictwa

godz. 14:30, 15:00, 15:30 - zwiedzanie ekspozycji Muzeum Kolejnictwa

godz. 15:00 - koncert "O kolei na kolei". Wystąpi kapela "Siła z Woli". W programie: "Legenda" Ignacego Jana Paderewskiego, "Pieśni" Mieczysława Karłowicza, "Kujawiak" Henryka Wieniawskiego, "Melodia" Antona Rubinschteina, "Fale Amuru", "Wino, kobieta i śpiew" Johanesa Straussa, "Polka", "Życia artysty", "Marsz Radeckiego", "Marsze pruskie", "Aria ze śmiechem" Jacquesa Offenbacha, "Kankan". W repertuarze znajdą się także warszawskie tanga, sztajerki i polki w wykonaniu zawodowych tancerzy.
Koncert poprowadzą aktorzy: Maria Reif i Fabian Kocięcki.

WSTĘP WOLNY

Program współfinansowany przez m.st. Warszawę Dzielnicę Wola. Partner programu - Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Autor i organizator - Fundacja ART.
Plakat (JPG)EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2015
23. EDYCJA - "UTRACONE DZIEDZICTWO"

13 września Muzeum Kolejnictwa włącza się do tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa - wspólną inicjatywę Rady Europy i Unii Europejskiej, mającej na celu promowanie zabytków. Celem EDD jest umożliwienie szerokiej publiczności bezpłatny dostęp do zabytków, które na co dzień są dla niej niedostępne.


więcej

closeCo roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Muzeum Kolejnictwa udostępni tego dnia zwiedzającym swoje najcenniejsze, zbiory w tym:

Salonkę Bieruta - salonowy wagon dygnitarzy PRL-u.

Pociąg Pancerny - jedyny zachowany pociąg pancerny w Europie, składający się z opancerzonej lokomotywy spalinowej produkcji niemieckiej i wagonu artyleryjskiego produkcji radzieckiej.

Wagon Motorowy SN 52

Wagon serii Bi tzw. "Szczęśliwice", w którym znajduje się wystawa poświęcona jubileuszowy 170-lecia powstania Żelaznej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej WSTĘP WOLNY

Cały program Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 na stronie www.edd.nid.pl

Plakat (JPG)Wystawa w Muzeum Literatury
"Pociągi. Czas miniony. Czas zatrzymany".

Wystawa zorganizowana została przez Muzeum Literatury w Warszawie we współpracy z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Jest prezentowana w Muzeum Literatury od 16 lipca do 14 września 2015.więcej

close
Muzeum Literatury w Warszawie zakupiło zbiór wczesnych prac Wojciecha Weissa powstałych w latach 80. i 90. XIX wieku. Malowane w podkrakowskim Płaszowie przedstawiają stację kolejową, pociągi, okoliczny pejzaż. Obrazy te wielokrotnie opisywane i reprodukowane weszły na stałe do kanonu sztuki polskiej.

Stały się one punktem wyjścia dla zorganizowania wystawy problemowej zatytułowanej: „Pociągi. Czas miniony. Czas zatrzymany”. W jej skład, oprócz prac Weissa wchodzą dzieła innych artystów: Rafała Malczewskiego, Bronisława Linkego, Brunona Schulza, Władysława Hasiora, Jacka Sroki i Marka Ałaszewskiego.

Muzeum Kolejnictwa wypożyczyło na ekspozycję część swoich zbiorów m.in.: model parowozu Tkt48, aparat telefoniczny MB typ A12, lampy naftowe, czy sztandary kolejowe.

Wystawie towarzyszy projekt autorski wybitnego filmologa Jana Słodowskiego zatytułowany „Kino kolejowe”, w którym począwszy od 22 lipca, w Muzeum Literatury prezentowane będą wybitne filmy o tej tematyce.

Po zakończeniu wystawy w Muzeum Literatury w Warszawie ekspozycja będzie następnie prezentowana w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

Więcej informacji na stronie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie."RAZ DWA TRZY..."
20 CZERWCA - 6 WRZEŚNIA

Międzymuzealna gra „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty” doczekała się swojego pierwszego jubileuszu. Już po raz piąty w czasie wakacji rodziny z dziećmi będą mogły rozwiązać tajemnice i łamigłówki związane z historią Warszawy.więcej

closeTym razem przekonamy się, jak pomysłowi i przedsiębiorczy byli mieszkańcy stolicy oraz jak często nie pamiętamy o tym, że mamy się czym chwalić w Europie.

Na wspólną przygodę zaprasza Muzeum Powstania Warszawskiego oraz współorganizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, Korczakianum – pracownia naukowa Muzeum Warszawy, Miejski Ogród Zoologiczny, Muzeum Gazownictwa, Muzeum Geologiczne PIG-PIB, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Historyczne w Legionowie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Ziemi PAN, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, Towarzystwo Ubezpieczeń Prudential oraz Zamek Królewski w Warszawie.

Czas trwania gry: 20 czerwca – 6 września 2015 roku.

Szczegóły na: www.razdwatrzywarszawiak.pl

Plakat (JPG)

"Pasażer relacji..."
Projekt edukacyjny - od 11 czerwca

11 czerwca ruszył program edukacyjny pn.: "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń". Jest on skierowany do przedszkoli, szkół oraz grup osób dorosłych. W jego ramach organizowane są lekcje muzealne nawiązujące do dwóch okrągłych rocznic.więcej

close


Pierwszą z nich jest 170. rocznica powstania Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej - pierwszej linii kolejowej na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego. Drugą jest 90. rocznica śmierci Władysława Reymonta, wybitnego polskiego pisarza i noblisty, który przez kilka lat był pracownikiem nowopowstałej linii kolejowej łączącej Warszawę z granicą zaboru austriackiego.

Programowi edukacyjnemu pn.: "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń" towarzyszy wystawa pod tym samym tytułem. Jest ona zlokalizowana we wnętrzu zabytkowego wagonu pasażerskiego z początku XX w. znajdującego się na terenie skansenu muzeum. Umiejscowienie wystawy w wagonie pozwala lepiej poczuć atmosferę tamtych czasów i umożliwia wybranie się w niesamowitą podróż w towarzystwie najsławniejszego kolejarza wśród polskich pisarzy.

Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.

Wystawa dostępna także dla uczestników zajęć Lato na Głównym. Osoby indywidualne odwiedzające nasze muzeum będą mogli zobaczyć wystawę do listopada br. w każdą OSTATNIĄ NIEDZIELĘ MIESIĄCA, czyli: 28.06, 26.07, 30.08, 27.09, 25.10, 29.11.2015.. Program edukacyjny "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń" (PDF) Plakat wystawy (JPG)<wrzesień 2015>
PnWtŚrCzPtSoN
3112345
Pociąg RETRO
6
7891011
WDR
12
Pociąg RETRO, WDR
13
Giełda, Wolskie Rogatki
141516171819
Pociąg RETRO
20
212223242526
Pociąg RETRO i 60 + Kultura
27
Zakończenie lata i 60 + Kultura
282930123
Pociąg RETRO
4
5678910
Pociąg RETRO
11
Giełda modeli


Film pt.: "Sochaczewska Kolej Wąskotorowa"
Nasz kanał na YT:
Wirtualne wycieczki po muzeum:


Wirtualna wycieczka Warszawa Wirtualna wycieczka Sochaczew


Konserwacja parowozu wąskotorowego CT3 typ Bn2t "RYŚ" (Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie) Wąskotorowy parowóz CT3 typ Bn2t "RYŚ" stojący przed dworcem kolejowym w Sochaczewie.
Zdjęcia
"Warsztaty Mechaniczne Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej"
Czytaj
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z p.o. Dyrektora Panem Cezarym Karpińskim, który znalazł się w najnowszym wydaniu Kuriera Kolejowego.
Wywiad
Wernisaż wystawy pt.: „Pociągi. Czas miniony. Czas zatrzymany” – Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie - 16 lipca
Fotorelacja
Zwiększenie dotacji celowej na remont parowozu Px29-1704

6 lipca br. Sejmik Województwa Mazowieckiego w uchwale 63/15 m.in. zwiększył dotację celową dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie o kwotę 579 500 zł z przeznaczeniem na remont parowozu wąskotorowego Px29-1704 znajdującego się w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jeszcze w tym roku parowóz ma przejść remont, aby od przyszłego sezonu, po kilkuletniej przerwie, znów mógł poprowadzić skład pociągu RETRO. Będzie to jedyny na świecie czynny parowóz tej serii oraz jedyny kursujący parowóz na Mazowszu. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt jego ponownego uruchomienia.
Więcej

Konserwacja parowozów Os24-10 i Bn2t Henschel Sohn Cassel
Zdjęcia
Czeski projekt teatralny pt.: „Pociąg Lustig – Pociąg Wolności” podbił serca widzów - 25 i 26 czerwca
Fotorelacja
Muzeum Kolejnictwa na konferencji naukowo-technicznej pt.: "Projektowanie, wytwarzanie i eksploatacja pojazdów szynowych"

W dniach 24-26 czerwca w Hotelu OSSA Congress SPA w Ossie koło Rawy Mazowieckiej odbyła się konferencja naukowo-techniczna pt.: "Projektowanie, wytwarzanie i eksploatacja pojazdów szynowych" zorganizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP (Muzeum Kolejnictwa w Warszawie jest jednym ze współorganizatorów). Przewodniczącym Sesji I w dniu 24 czerwca był p.o. Dyrektora Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - Cezary Karpiński. Dwóch pracowników Muzeum: inż. Adam Gerstmann i adj. Anna Kozelska wystąpili tego dnia z referatami na temat historii taboru kolejowego oraz parowozów w zbiorach Muzeum Kolejnictwa.
Program konferencji

Wernisaż wystawy pt.: "10 lat Kolei Mazowieckich"

18 czerwca o godz. 18:00 w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie odbył się wernisaż wystawy pt.: "10 lat Kolei Mazowieckich". Wystawa potrwa do 18 sierpnia 2015 r.
Fotorelacja

Decyzje Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie przyszłości Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

W związku z przyjętymi w dniu 15 czerwca 2015 r. przez Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwałami: Uchwała 54/15 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie zamiaru likwidacji samorządowej instytucji kultury pn.: „Muzeum Kolejnictwa w Warszawie” i Uchwała 55/15 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. samorządowej instytucji kultury pn.: „Stacja Muzeum” oraz nadania jej statutu informujemy, że powyższe uchwały nie zakładają przeniesienia Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, ale jego likwidację i powstanie nowej instytucji, do której będą przekazane zbiory Muzeum Kolejnictwa.
Na chwilę obecną warunki na podstawie których ma się to odbyć, są zawarte w umowie pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, który jest organizatorem Muzeum oraz Polskimi Kolejami Państwowymi S.A.
Więcej

Posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego w siedzibie Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - 9 czerwca 2015 r.

9 czerwca w Sali Lustrzanej Muzeum Kolejnictwa odbyło się posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W porządku obrad znalazły się dwa punkty dotyczące przyszłości Muzeum Kolejnictwa: 1. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji samorządowej instytucji kultury pn.: „Muzeum Kolejnictwa w Warszawie”. 2. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. samorządowej instytucji kultury pn.: „Stacja Muzeum” oraz nadania jej statutu.
Fotorelacja

Znaczek turystyczny o Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

W sklepiku muzealnym w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie rozpoczęliśmy sprzedaż specjalnego znaczka turystycznego przedstawiającego parowóz Px-29 - jeden z najwartościowszych eksponatów sochaczewskiego muzeum. Cena znaczka wynosi 7 zł.

Antologia kolejowa „Pociąg naszego wieku”

Z wielką przyjemnością przedstawiamy antologię kolejową „Pociąg naszego wieku” (wydawnictwo Komograf i Literacka pkp-jazda), której jednym z patronów medialnych jest Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Więcej

Nowy folder „Sochaczewska Kolej Wąskotorowa”
„Sochaczew Narrow Gauge Railway”
„Schmalspurbahn in Sochaczew”

W 2014 roku w ramach projektu pt. „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie” wydano folder dotyczący Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku i niemiecku. Zachęcamy do zapoznania się z nim.
Do pobrania (Download, Herunterladen)

Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”

Dla naszych małych uczestników lekcji muzealnych mamy specjalne zeszyty edukacyjne pt.: „Dlaczego kolej jest ekologiczna?”. Znajdą w nim wiele zadań i zagadek, z których będą mogli nauczyć się ekologicznych zachowań, a także poznają ekologiczne środki transportu. Zeszyt edukacyjny „Dlaczego kolej jest ekologiczna?” dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 13.200,00 zł.
Więcej...